| LoriA a întrebat:

Ajutor,am nevoie de o parere! sad. Mi-a venit menstruatia luna aceasta,adica ieri,dar destul de putina cantitativ fata de alte dati. Am avut sani durerosi inainte, dureri de burta deci sindrom premenstrual normal. Sanii nu ma mai dor momentan si nici burta dar nu pot explica de ce nu e normal cantitativ. Am avut luna trecuta un contact sexual la 1 zi dupa terminarea menstruatiei(in 17, menstra mi-a venit in 12), primul numar a fost neprotejat la inceput doar iar al doilea protejat. Se poate oare sa fie vb despre o sarcina? ...chit ca momentan nu ma mai dor sanii? E prea devreme sa fac un test? Am fost stresata in ultima perioada,sa fie oare asta cauza? Help, va rog! sad

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Avand in vedere faptul ca ai facut sex la o zi dupa menstruatie nu ai cum sa fii gravida. Sanse extrem, extreeem de slabe. Desi daca vei cauta pe net vei gasi ca menstruatia redusa poate fi sangerare de nidatie, cand se lipeste ovulu fecundat de peretii uterului. Dar nu e cazul la tine.
Mai ales ca ai avut SP, si scurgerea aia trebuia sa fie clara, rozalie. Menstruatia redusa cantitativ poate fi o dereglare hormonala, poate s anul fie nimic. Asteapta pana luna viitoare si vezi cum va fi.

Pentru linistea ta, poti face un test. Dar fara emotii, ca 99% nu esti gravida.

| LoriA explică (pentru Libelle):

Multumesc de raspuns! Am citit ce scrie pe internet, despre sangerarea la nidatie, dar cam in ce cantitati ar trebui sa fie? Spotting doar sau mai mult? thinking ...am uitat totusi sa mentionez ca si in data de 3 martie am avut CS dar a fost protejat de la inceput, ce nu am facut e ca nu am verificat prezervativul. M-am uitat doar la el, era intreg dar acum ma gandesc sa nu fi fost o fisura in el sau ceva crying, daca CS a fost in 3 martie(cu 8 zile inainte de menstruatie), desi protejat, daca s-ar fi intamplat ceva atunci poate sa fie menstra de acum asa de putina semn de nidatie, in timp asa de scurt? Mi-am calculat perioada fertila si normal era din 21-27 Februarie, deci teoretic nici in 17 nici in 3 nu mai eram in perioada de risc. dar totusi sad thinking multumesc mult de ajutor!

| Alcyon a răspuns:

Cantitatea de sange variaza. O luna e mai abundent, alta luna mai slab cantitativ. Iti faci griji de pomana. Sfatul meu e sa nu mai intretii relatii sexuale neprotejate, ca pe urma dai in paranoia.