| printesucaAndreea7777 a întrebat:

AJUTOR TPU! Am o soră mai mare de 17 ani (eu am 12) și s-a întâmplat ceva grav și jenant, ieri m-a cam prins soră-mea că mă masturbam, nu a zis nimic, doar a plecat din cameră cam supărată, era în jurul orei 10-11 chestia e că toată ziua am evitat-o de rușine și chiar dacă nu pot zice că e cea mai minunată făptură de pe pământ îmi e cam rușine să trec pe lângă sora mea mai mare și să vorbesc cu ea. Acum s-a pus la culcare mereu a fost genul de fata care la ora zece la nani eu la 00:00 sau chiar unu noaptea mă culcam.

Ce să fac?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani te masturbezi?
Alte procupari mai sanatoase, pentru anisorii tai, nu ai?

| Iunicu a răspuns (pentru Violleta2022):

Și eu tot pe la vârsta asta am descoperit masturbarea și nu aveam acces la atâta informație cu caracter erotic. Sunt lucruri naturale pentru care nu trebuie să ne simțim vinovați.
Hai să nu ne închistăm în șabloane.
Ce sa facă bietul copil dacă hormonii încep să tropăie?

| Invictusman a răspuns:

Și ea o face în intimitatea ei. ( se masturbează)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te preocupi mai bine de activități care te pot îmbogăți pe interior, specifice vârstei? Obiceiul acesta te va determina la un moment dat, când va fi cazul, să nu mai simți acea împlinire când vei fi cu soțul tău...îți va reduce din acea sensibilitate și din capacitatea de a simți plăcerea la maxim.
Îți doresc puterea de a lua decizia înțeleaptă, draga mea, și să fii iubită!

Răspuns utilizator avertizat
| Saiko10 a răspuns:

Nimic, pur si simplu ai dat o laba, toata lumea face asta, nu ai de ce sa iti fie rusine. este un lucru perfect normal.eu o fac, si pot sa spun ca majoritatea persoanelor o fac.

| Iunicu a răspuns:

Probabil că este la fel de jenată ca și tine. Nu cred că este supărată pe tine, o deranjează mai mult situația în care este pusă.
Va trece o vreme până veți uita întâmplarea.
Este suficient de mare cat să înțeleagă necesitățile tale fiziologice. Sunt sigur că și ea practică metode de autosatisfacere dar cu mai multă atenție la posibili martori.
Masturbarea este naturală și nedăunătoare.
Nu este plăcut deloc sa surprinzi pe cineva în astfel de momente cu excepția cazului în care există o atracție sexuală între protagoniști.
Ai putea să deschizi tu subiectul. Poți să o întrebi dacă este supărată pe tine. Explică-i că te simți la fel de jenat de situația creată.
De acum îți promit că va ciocăni la ușă înainte de a intra în camera ta.

| luffypk a răspuns:

Daca nu e intrebare troll, nu ai facut nimic gresit, cu totii facem asta, fie mai mult, fie mai putin. Nu e nimic gresit in a vrea sa-ti descoperi corpul, decat sa o faci cu un baiat la o varsta asa frageda, mai bine te masturbezi si iti descoperi singura placerile. Daca sora ta e o persoana open-minded, probabil nu va avea nicio problema cu cele intamplate, poate a fost un soc pe moment pentru ea si nu stia cum sa abordeze situatia, atata tot. Nu esti nici prima si nici ultima persoana pusa in situatia asta, stai linistita... Ai putea vorbi cu ea despre asta, cu toate ca nu vad de ce ai face-o, comporta-te normal si o sa uite atat ea, cat si tu.

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Sper că ești troll, oricum tu la vârsta asta te masturbezi!? Sora ta e pusă într-o ipostază dificilă, dificilă în sensul cã nu știe cum să reacţioneze, eu la vârsta asta făceam înot și gimnastică trebuie să recunosc știam de sex și toate cele dar nu ma preocupat sexul/masturbarea cum vă preocupă pe voi acum nu sunt de 40 de ani cum poate crezi am 19 dar este mult mai bine să faci un sport nu să te ocupi de masturbare la vârsta ta să pui mâna pe stilou și caiet să mai exersezi nu să ai gândul la prostii! Va uita sora ta cu timpul va trece toate si să fi mai atentă data vitoare