| Anonimic a întrebat:

Am 14 ani, aproape 15. Când am penisul în stare flasca îl pot decalota complet dar când e în erecție îl pot decalota aproape complet dar simt o usturime. Menționez ca astăzi a fost prima dată când l-am decalota. Ce pot face pentru a-l decalota complet și în erecție fără să mă doară?

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Esti crudut, dar trebuie sa te ingrijesti.
La dus iti tragi pielea care acopera scula pentru a decalota complet. Poti face asta si cand te duci la toaleta.
Frenul acela cu timpul se va intinde si pielea nu va mai acoperi glandul in totalitate. Peste ani cand vei avea si viata sexuala lucrurile vor fi mai ok.
Pielea glandului este destul de sensibila si de aceea te ustura.
Cand te speli da-ti usor cu sapun peste capul penisului "belit". Te va ustura, dar cu timpul aceasta usturime va fi estompata.
Fa astea. Fii responsabil cu corpul tau.
Iti recomand sa nu mai tragi pielea inapoi- pe cat posibil- adica glandul sa ramana cu capul descoperit. In prima faza pielea va reveni, dar repeta si cu impul va ramane decalotat.
Asta e si bine si rau: capul penisului tau va fi mai putin sensibil si nu vei termina asa de repede.
De ce naiba nu te invata tatal tau toate astea? Ce parinti aveti voi?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un Medic UROLOG sa constate gradul de FIMOZA pe care-l ai si in functie de acel grad, iti va explica ce trebuie sa faci.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cazul sa incepi sa faci exercitii de intindere a pielii preputului, cu scopul de a se largi suficient de mult diametrul deschiderii si astfel decalotarea penisului in stare de erectie maxima sa se poata face usor, lin, fin, fara sa existe senzatia de usturime sau durere.
Este indicat ca pielea preputului sa fie unsa cu una din aceste unguente : Betaderm, Dermovate sau Nivea si dupa ce pielea s-a imbibat suficient de bine sa fie efectuate exrercitiile de largire a deschiderii preputului cu ajutorul a 2 degete.
Mai exista si metoda urmatoare :
INELE ELASTICE PENTRU LARGIRE (in caz de FIMOZA usoara) https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa samnatate!

| Goete a răspuns:

Deci pana acum niciodata nu l-ai spalat bine... nu te-au invatat de copilas.
Acum e mai bine sa consulti un urolog

| flaviusvampirdeiasi a răspuns:

Du-te la doctor.

| AlexDulceTeSeduce17 a răspuns:

Te speli, nespalatule, golane.

(in nōmine Patris et Fīliī et Spīritūs Sānctī)