| PicakuElectr1ze a întrebat:

Am 14 ani, aproape 15 si vreau sa ma asigur daca am fimoza sau nu.
In timp ce urinez sau ma masturbez nu simt nici un discomfort.
Cand penisul este in stare erecta, se decaloteaza dar putin.
Am cautat sfaturi despre asta dar vreau un raspuns pentru mine.
Am incercat sa il decalotez putin pana cand ma simt deranjat, dar ma opresc in timpul decalotarii din frica.
Daca nu incerc sa il decalotez sa aflu daca ma doare sau nu, nu voi reusi sa aflu daca am fimoza.

Si inca ceva, cand am mai incercat sa il decalotez a mers pana cand am simtit ca ustura dar foarte foarte putin deoarece nu l-am mai decalotat asa de departe. Am ajuns maxim cam pe la jumatate capului dupa care m-am oprit.

Desigur ca dau funda.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Mai continua cu exercitiile de tras in stare de erectie, dar fara sa te doara tare si fara sa crape pielea. Poti sa o faci dupa o baie cand pielea e mai elastica.

In stare flasca trage de piele in directii opuse.

Pari a avea o fimoza usoara si cred ca poti rezolva problema in cateva saptamani, o luna, doua.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Noi nu putem sa confirmam fimoza, dar un medic ti-ar putea confirma. Mergi al medicul de familie si arata-i si la nevoie te va trimite medicul la un specialist urolog sau chirurg sa-ti faca incizia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larg deoarece in stare flasca reusesti sa-ti decalotezi penisul dar decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste volumul/dimensiunea. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea nu este prea grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin metoda rapida si anume prin folosirea metodei chirurgicale dar asta se foloseste in cazurile mai grave) exista o metoda simpla ce poate fi folosita prin aplicarea/efectuarea ei acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera uneori sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca tu nu iti dai seama ca ai fimoza, consulta medicul de familie. El este in masura sa-ti spuna daca ai sau nu fimiza.

| PicakuElectr1ze explică:

Mulțumesc tuturor de răspunsuri!