| Ode34 a întrebat:

Am 15 ani si de trei seri am halucinatii,aud batai puternice in perete si stiu ca e doar in imaginatia mea deoarece sora mea,cu care dorm in camera,nu le aude.
Este posibil sa sufar de schizofrenie sau e vorba doar de stres, frica si confuzie? Precizez ca m-am uitat recent la un film in care o fata avea halucinatii.Sa fii fost atat de afectata de acel film? Precizez ca sunt o persoana foarte sensibila.
P.s1:Ofer funda
P.s2:scuze categoria

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Roaga te lui Dumnezeu în fiecare zi si seara inainte de a te culca, el te poate ajuta sa nu mai ai cojmaruri, ce varsta ai? Dormi cu sora ta in pat? Ea (sora ta ce varsta are?) Mersi.

| Alexandru0007 a răspuns:

Filmele sunt de vina. mai lasa horror-urile.

| MCRgurl a răspuns:

E foarte posibil sa fie doar efectele filmului la care te-ai uitat. Odata am vazut un clip pe yt cu un tip care aude de cand era mic un fluierat in departare, si in videoclip incerca sa filmeze niste artificii si accidental a prins si fluieratul.Si majoritatea persoanelor din comentarii au zis ca dupa ce au privit videoclipul si au auzit fluieratul, au inceput sa il auda si ei.Inclusiv eu.Deci efectiv stateam in liniste si auzeam fluieratul ala din videoclip.Probabil ai reflectat prea mult asupra filmului si ai inceput sa confuzi realitatea in care traiesti cu lumea in care a fost realizat filmul.Nu cred ca e schizofrenie.Dar zic totusi sa mergi la un psihiatru daca nu iti trece dupa cateva zile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MCRgurl):

Asta? https://youtu.be/y9OLi6A2rzU

Nu am auzit nimic dupa vizionat. Am cautat povestea pe reddit si e interesanta, e ciudat ca in commuri tot mai multi pretind ca au auzit fluieraturi.

Pentru OP: nu exista schizofrenie.

| MCRgurl a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,acesta este videoclipul despre care am pomenit.Fiecare reactioneaza in felul lui, banuiesc.Dar cum sa zici ca nu exista schizofrenie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MCRgurl):

Exista doar posesiuni si vizite ale entitatilor mai mult sau mai putin prietenoase.

sa explic pe scurt cum sta treaba cu asa zisele halucinatii: entitatile se hranesc cu impulsurile electrice din creier si asa prind viata si energie, de aia pastilele pentru asa zisa schizofrenie cica te mai scapa de halucinatii, pentru ca pastilele incetinesc procesele electrice din creier (de exemplu anumite tipuri de sedative), si asa raman entitatile fara energie/curent/sursa de viata.

deci pastilele nu vindeca din creier nimic, nu au ce sa vindece.

zic "asa zise halucinatii" pentru ca psihiatrii iti pun emblema negativa de bolnav mintal, pe cand problema e din sursa exterioara, nu interioara.

deci de aia nu exista schizofrenie, exista doar oameni speciali, cu puteri speciale, care atrag atentia surselor exterioare de alta natura decat omeneasca.

banuiesc ca stii cazul Emily Rose... daca nu, documenteaza-te si vezi si pe Youtube materialele audio destul de socante.

sigur, OP poate avea niste halucinatii hipnagogice sau treaza fiind, pe fond de stres, frica...creierul poate lucra in mod incredibil, facandu-te sa vezi sau sa auzi chestii care de fapt nu exista, dar in mod cel mai relevant si concret, e vorba de surse exterioare reale.

si de aici ajung si la spusele lui Freud: cand te gandesti si te concentrezi ca vei auzi un zgomot in camera ta sau ca va trozni mobila, in scurt timp se va concretiza ce gandesti.

iar faptul ca sora ei nu aude, inseamna ca e doar a heavy sleeper.

| T0T a răspuns:

Clar ai o problemă, consultă un psihiatru.

| minrest a răspuns:

Cred ca nu suferi de schizofrenie, deoarece ce ti se intampla difera de halucinatiile unui schizofrenic. Dar daca mai ai simptome, mergi la un psihiatru, asta nu strica.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal cred ca ar putea fi mai multe explicatii.

Una din ele ar fi ca esti mai sensibila cu auzul.

A doua, las-o pe sora ta sa doarma in patul tau si tu in al ei. Si vezi daca se aude si in aceasta situatie.

Sau poate te gandesti prea mult la acel sunet ar fi a treia optiune.

A patra la o extrem de mare distanta ar putea fi o problema cu tensiunea sau urechea interna (infectie, etc)

Si cu o probabilitate minima, catre zero, schizofrenia. Boala asta se manifesta si cu alte simptome. Si sigur nu incepe cu batai ritmice.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cu siguranta ti-a intrat in subconstient dupa care ai visat in prima noapte despre asta. Te-ai speriat si asta a facut sa apara si frica si sa devina mai intense aceste experiente. Nu e nicidecum vorba de schizofrenie, e doar o chestie care prin frica a ramas blocata in subconstient. E suficient sa intelegi asta si cred ca vei reusi sa te relaxezi. Daca nu, dispare in cateva zile.
Nu ai nevoie de psihiatru.

| vclaudiu7 a răspuns:

Mai lasa pornu

| KaiyoAino a răspuns:

Chiar si depresia, oboseala, stresul, lipsa acuta a unor vitamine si minarele, cat si excesul unora- pot cauza halucinatii. Din pacate, faptul ca auzi diverse zgomote, ar putea fi semnul unei boli (nu psihice) ci chiar fizice. Nu ar strica sa faci niste analize pe care ti le poate recomanda medicul de familie.

| NightDreams a răspuns:

S-ar putea ca in momentele alea de frica pe care le-ai simtit in timpul filmului sa se fi apropiat ceva de tine, de care curand s-ar putea sa nu mai scapi ....Incearca sa ignori acestea si pe parcurs vor disparea.