| Bear333 a întrebat:

Am 15 ani si sunt virgin. Ma masturbez 1 data pe zi. E normal?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Depinde de la om la om. Ești în creștere, e normal să îți fie gândul numai acolo dar asta nu înseamnă că nu ar trebui să te abții.
E sănătos să te "eliberezi" o dată la 3-4 zile, scade riscul de cancer dar să nu devină un hobby că e grav. Găsește o fată și întreține o relație cu ea.

| Bear333 explică (pentru SilviaDulcik):

Am gasit mai multe, dar nu reusesc sa pastrez relatia de mai mult de 2 zile laughing

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal, atata vreme cat nu exagerezi cu masturbarea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea este considerata ca fiind o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de starea de excitare si de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata deja la varsta maturitatii sau la varsta a 2-a chiar si a 3-a, obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine palceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece intotdeauna descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. S-ar putea ca in momentul atingerii excitatiei maxime organismul printrun act reflex sa se opuna ejacularii sau descarcarii tensiunii acumulate pe perioada masturbarii, deoarece prin orgasm se elibereaza o foarte mare cantitate de energie. Intro astfel de situatie trebuie sa continui masturbare pentru a depasi acel moment si vei ajunge negresit la orgasmul mult dorit/visat cand vei atinge varsta necesara ca organismul sa produca sperma. S-a constatat statistic ca marea majoritate a populatiei lumii de ambele sexe se autosatisface prin diverse procedee, fara sa fie raportate cazuri reale de afectiuni medicale sau de alta natura care s-ar putea instala ca o urmare directa a masturbarii. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

La varsta ta, nu prea este bine sa te masturbezi zilnic.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu crezi ca e putin cam des? Incearca si tu o data la doua zile, ca sa nu devii dependent.

| vocea a răspuns:

Da este normal, este corpul tau.

| ZanaCeaBuna01 a răspuns:

Raspunde.mi si mie la intrebarea postata mai inainte ca si eu o sa.ti raspund

| ZanaCeaBuna01 a răspuns:

E normal dar nu cred ca e bine atat de des.

| YEEEE a răspuns:

Eu am 9 si fac de 2 ori pe zi