| Maria99Monica a întrebat:

Am 17 ani. Cred că sunt însărcinată, dar aș vrea să fac avort... Pot merge cu prietenul meu major? Exclud discuția cu părinții sau prezența lor la avort. Se poate face? De cați bani e nevoie? Există doctori din ăștia în București? Am nevoie mare de răspunsuri...

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau, probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica. Intreruperea de sarcina voluntara, avortarea, se poate efectua pana in a 12 -a saptamana de sarcina. Daca varsta celei insarcinate este peste 16 ani impliniti, avortul se poate efectua fara a fi anuntati parintii conform legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, art. 650 si 651. Pretul este stabilit in functie de metoda folosita : medicamentos, prin aspirare sau chirurgical prin chiuretare. De asemenea pretul se stabileste si in functie de unitatea medicala unde este efectuat avortul, de renumele medicului sau a clinicii. In Bucuresti exista mai multe spitale de stat, cat si clinici particulare. http://avortchiuretaj.ro/

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca avortezi, s-ar putea sa nu mai ramai gravida si peste ani, sa te coste si 10, 000 ron sa faci tartament sau fertilizare in vitro!
Mai gandeste-te si mai bine lasa sarcina si dai copilul cuiva care nu poate avea din motive medicale, iar ei iti asigura alimentaia si vitaminele si tot ce mai ai nevoie in cele 9 luni!
Avortul e un traumatism major, si poti avea si o cadere psihica severa dupa, si sa nici nu mai poti invata!
Nu te grabi, si gandeste-te bine ce faci!
Nu ai nici o "garantie" ca el va ramane cu tine si dupa!
Asa, ori pastrezi copilul, ori il dai spre adoptie!

| peperonies a răspuns:

Daca esti minora nu poti sa faci avort fara parinti. fa copilul si da-l spre adoptie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru peperonies):

Raspunsul transmis lui cristi10grei este valabil si in cazul tau.

| aumih16 a răspuns:

Foarte urat ce vrei sa faci altele colo isi doresc un copil si nu au sansa asta din pacate dar cand vrei sa faci un copil asuma-ti responsabilitatea pentru el ca prietenul tau ai vazut cat s-a chinuit sa ti-l faca nu e usor sa faci un copil e durere de cap migrena lesin sa ajungi colo adult si sa ai o asemenea sansa dar daca tii neaparat sa renunti o poti face dar prin adoptie ca nu il poti abandona asa pur si simplu o sa ramai cu traume sechele si nu cred ca vrei alta sansa nu este decat adoptia il dai la altcineva daca nu il vrei dar esti foarte sigura ca asta vrei asta ca numai nasti a doua oara numai ai sansa asta ca foarte rar se intampla sa primeasca cele insarcinate o a doua sansa dar nu este imposibil totusi dar asta daca primul copil nu a iesit normal adica negru nu alb si poate muri apoi atunci da poti spune ca mai poti face un copil ca numai ai ce sa faci dar gandeste-te la soarta copilului totusi chiar asta vrei cand alegi sa faci asta altele in locul tau nu ar face asa ceva sa stii sa isi abandoneze copilul dar tu se pare ca tii mortis treaba ta dar ti-am spus solutia este adoptia copilului si nu abandonarea lui

| gratargratar a răspuns:

Ce vina are copilu ala ca sa-l omori?
Avortul are consecinte fiziologice si psihologice asupra celei care avorteaza. Mai bine faci copilul si il dai la un orfelinat, decat sa-l omori.

Iar daca prietenul ala al tau te indeamna sa avortezi, e semn sigur ca e prost si ca trebuie sa-l lasi. Ti-ai facut-o cu mana ta, acum suporta consecintele pana la capat daca nu vrei sa fie mai rau.

| 6Anonim9 a răspuns:

In primul rand, stii cum se avorteaza un copil? Pe viu, asa cum este el, i se desprind membrele cu penseta speciala si e scos pe bucati, el ramanand acolo pana moare de la hemoragie, neexistand cale de ameliorare sau amortire a durerii acelui copil. La timpul potrivit avortului copilului ii este format sistemul nervos, el simte mult mai bine decat simti tu, e mult mai fragil. Toate astea se vor intampla in urma ta. Exista ONG-uri de sustinere a mamelor premature, nu e nevoie sa avortezi. Aceste ONG-uri sprijina financiar, ofera servicii de consiliere psihologica pentru mama, unele chiar si pentru parintii acesteia. Tu ai bonus si iubitul, asta daca va mai ramane langa tine, care te poate sprijini moral si financiar. Exista si calea darii spre adoptie, dar avortul ar trebui exclus din prima. Pe langa ce am descris mai sus, iti distruge organismul. Au fost cazuri in care o bucatica dintr-un bebelus a ramas inca in mama, s-a infectat interior, iar mama a murit. In astfel de cazuri sansele de insanatosire sunt infirme. Fii responsabila si suporta consecintele, nu-ti distruge viata cu avortul! Chiar daca iti va iesi avortul, nu exista femei care au avortat care sa traiasca fara traume morale pentru tiata viata. Nu te fa sa regreti! Multa sanatate, crestere sanatoasa sa aiba (spun asta cu speranta ca o sa-l accepti)!

| cristi10grei a răspuns:

Cum ai facut sex la 17 ani si tea-i bagat-o in tine cu 2 maini. asa cresti sufletul asta de copil ear urgent sa le spui la parinti si apropo nu poti face avort la 17 ani fara acordul parintilor minoro

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cristi10grei):

Pentru a nu te mai pronunta aiurea doar ca sa te afli in treaba iti trimit legea care prevede ca avortul se poate face fara acordul parintilor daca fata a implinit 16 (sesesprezece) ani. LEGE nr.95 din 14 aprilie 2006 privind reforma în domeniul sănătăţii Art. 650 aliniatele a si b.
""Art. 650. - Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. MINORII ISI POT exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:
a) situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află; b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.

| cristi10grei a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cumetre esti prajit la cap? nu am eu nevoie de ajutorul tau si apropo vezi ca esti in anul 2017 legile se schimba odata la 6 luni

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cristi10grei):

Art. 650 Acordul pacientului informat
Categorie: Legea 95 2006 actualizata a reformei in sanatate. (SUBLINIEZ, ACTUALIZATA deci VALABILA astazi 23.03. 2017)
CAPITOLUL III
Acordul pacientului informat
Art. 650
Vârsta legală pentru exprimarea consimţământului informat este de 18 ani. Minorii îşi pot exprima consimţământul în absenţa părinţilor sau reprezentantului legal, în următoarele cazuri:

a) situaţii de urgenţă, când părinţii sau reprezentantul legal nu pot fi contactaţi, iar minorul are discernământul necesar pentru a înţelege situaţia medicală în care se află;

b) situaţii medicale legate de diagnosticul şi/sau tratamentul problemelor sexuale şi reproductive, la solicitarea expresă a minorului în vârstă de peste 16 ani.
Probabil ca nu iti dai seama dar te asigur ca ai nevoie de ajutor, pe care ti-l poate oferi un coleg de profesiune dar in alt domenu al sanatatii, care lucreaza in cadrul unei sectie speciale si poate stabili si diagnostica precis calitatile....intelectuale. =))
Am cautat special acest raspuns pentru a-ti dovedi cat de limitate iti sunt cunostintele atat juridice cat si medicale, cat de neinformat si ignorant te-ai dovedit prin raspunsul oferit. :))
Detalii: http://legeaz.net/legea-95-2006/art-650

| Mmonicuta a răspuns:

Salut,

Nu fa asta! Omori un sufletel care nu are nicio vina. Asuma-ti fapta si NU alege calea cea mai ''usoara''.

Nu vrei sa accepti copilul? Exista varianta de a-l da unei familii care nu are sansa pe care o ai tu. Fii responsabila. Nu te gandi doar la prezent. E vorba de o viata, nu de o jucarie. happy

Numai bine!