| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si simt ca urmeaza sa imi incep viata sexuală cu iubitul meu, imi este putin frica, adică el are experiență eu nici nu stiu cum o sa fie, am auzit ca doare si chestii, ma poate lamuri cineva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea ta faci referire atat la primul tau act sexual adica cel al dezvirginarii tale cat si la perioada urmatoare cea de dupa dezvirginare, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori, mai ales in cazul fetelor care nu au practicat niciodata masturbarea intravaginala, adica "degetica", dezvirginarea a fost destul de dureroasa si in plus aproape intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat in partea inferioara a abdomenului. Durerea insuportabila la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire, intinderea muschilor fiind cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat timp ar dura preludiul(pregatirea vaginului pentru sex), modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, adica nu se lungesc, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii sunt intinsi peste limita instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu/intotdeauna febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila.
ntinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine definitiv nemodificata, dar acest lucru se produce dupa o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat ca si numar), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Mai ales la inceput, dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare atat de tare pe cat iti imaginezi, daca baiatul stie ce face si-ti face u preludiu foarte bun, excitandu-te la maxim, ca sa fii pregatita de o penetrare usoara si placuta.
Nu uita sa folositi prezervativ, ca sa nu ramai insarcinata sau sa iei vreo boala cu transmitere sexuala, mai ales ca el a mai avut experinte sexuala.
Faptul ca nu are bube pe penis, nu inseamna musai ca nu are o boala grava cu transmitere sexuala, mai ales daca obisnuieste sa faca sex fara protectie.

| sofisis a răspuns:

Si chestii...da. In general doare. Avand in vedere ca ai un partener experimentat, ar trebui ca totul sa fie ok si el sa stie cum si ce sa faca. Tu doar fii relaxata si traieste clipa. Si protejeaza-te.

Răspuns utilizator avertizat