| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani el 20 eu vreau copil el nu ma obliga zilnic sa iau pastilele de fata cu el zilnic la 6 seara am incercat sa iau antibiotice sa mananc grefe fara stirea lui da tot nu am ramas

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Categoric să rămâi acum însărcinată ar fi o mare greşeală. Nu pentru că ar fi rău să ai un copil, dar gândeşte-te la un lucru: mai mult ca sigur, acel copil va creşte fară tată. Asta îţi doreşti pentru fiul tău? Cea mai importantă în acest caz este comunicarea. Doar spunându-vă reciproc puncturile de vedere veţi ajunge la o idee comună. Întreabă-l de ce nu vrea iar tu spune-i de ce vrei. Adevărul este că şi eu ţi-aş recomanda să mai aştepţi câţiva ani, până te vei realiza pe plan profesional. Nu încerca să rămâi însărcinată fără ştirea lui, discută cu el şi încearcă să ajungeţi la un punct comun, pentru a lua cea mai potrivită decizie. Baftă!

Psihoyounger

12 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Din cate observ el nu-si doreste un copil, vei face cea mai mare prostie sa ramai insarcinata cu un tata care nu-si va dori un copil. un copil este lucrul cel mai important din viata unui cuplu si trebuie sa se conceapa din dorinta amanurora. vorbeste cu el si in primul rand lasa sa mai treaca timpul, probabil este doar un capriciu si inca nu esti constienta de responsabilitatea ce o vei avea. cum te obliga cum sa iei anticonceptionalele daca ramai insarcinata este posibil sa te oblige sa avortezi, si tu ce vei face? vei fi o mama singura sau vei suferi stiind ca ai omorat copilul ce-l doreai.

| AdaIoana18 a răspuns:

Mai asteapta un pic ca sa iti faci un copil.Stii bine din momentul in care devii mama viata ta si a oricui se schimba. Tu cu el esti casatorita? Ca sa o familie frumoasa reusita trebuie ca ambii parinti sa fie casatoriti si sa aiba un loc stabil unde sa locuiasca, iar apoi poate veni si copilul.Crede-ma asa este mai bine si pentru tine si pentru el. Te pup o seara placutakiss

| Irina a răspuns:

Daca nasti un copil nu inseamna ca reusesti sa il legi pe el de tine. Analizeaza bine situatia si iti vei da seama ca nu e buna nicio varianta din moment ce nu va doriti amandoi treaba asta, pe de o parte poate sa nu isi asume responsabilitatea si atunci nu se stie cum ai sa te descurci, pe de alta parte daca si-o asuma, te poate uri toata viata pentru ca l-ai legat la cap fara voia lui. si nu cred ca asta e viata pe care ti-o doresti.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 19 ani nu vrei un copil doar ca ti-e drag de copii. Tu ai vrea sa il legi de tine pe prietenul/sotul tau dar daca el nu vrea, nu-l va iubi si nu il va impresiona faptura aceea micuta si vei suferi. Copiii se fac atunci cand amandoi isi doresc la fel de mult si sunt pregatiti material, sufleteste etc. sa aiba acel copil. Nu este usor sa cresti un copil la 19 ani, mai ales singura. Cred ca nu realizezi ce inseamna sa ai un copil acum. Esti casatorita?
PS. grefa este o operatie din domeniul chirurgical. Tu ai mancat grepfruit sau eventual prescurtat - grep!

| julieta a răspuns:

Te gandesti doar la tine.de ce vrei sa faci un lucru care iti va complica viata? atat timp cat el nu isi doreste un bebe de ce vrei sa faci asta? crezi ca, daca ii vei face un copil nu se va desparti de tine s. a gandeste-te daca el nu vreau un copil, si tu vei ramane insarcinata el iti va cere sa faci avort, oare iti va fi bine atunci? traieste-ti viata si mai tarziu vei gasi persoana potrivita cu care vei face si un copil daca iti doresti fm acest lucru

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu te grabi, un copil implica multe responsabilitati, trebuie sa aiba ambii parinti.Esti prea tanara pentru asa ceva, trebuie sa ai un serviciu, sotul tau la fel, o casa in care sa locuiti si unde sa va puteti creste copilul. Aveti toata viata in fata, o sa aveti timp de copii, eu m-am casatorit la 22 ani si am nascut primul copil la 24.Acum am 57 de ani si 5 copii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca daca iei antibiotice plus anticonceptionale si Doamne fereste ramai insarcinata, copilul va avea malformatii si handicapuri foarte grave.
In rest, ce sa zic, tu chiar vrei un copil cu un astfel de barbat? Ce tata i-ai oferi copilasului tau, cum ai putea tu sa-l privesti in ochi mai tarziu si sa-i spui ca a fost un copil dorit de ambii parinti?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Vrei sa-l legi de tine cu forta? Sa te folosesti de un biet copilas?

| catthshshshs a răspuns:

Nu cred ca este bine ce faci tu.Copil la 19 ani?! Ia mai gandeste-te.Si nu cred ca voi doi va potriviti, atata timp cat unul obliga si unul executa! Am dreptate?winking

| SlobodLaGura a răspuns:

Poti sa il faci la 19, poti sa il faci si la 14, dar cum nu poti sa il faci singurica si ai nevoie de "ajutor" trebuie sa vi-l doriti amandoi, altfel faci o foarte mare prostie! Copilul trebuie sa se nasca din dragoste nu sex!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E tanar si e ceva normal ca un copil sa il sperie.Pt.ca un baiat la 20 de ani e inca imatur binenteles cu mici si rare exceptii.depinde de tine daca simti ca te iubeste. daca sunteti proaspat casatoriti sfatul meu e sa mai asteptati macar un an doi ca sa va cunoasteti mai bine.Grefiile cu antibioticul nu au nici o legatura si oricum daca Doamne fereste iei antibiotice si in acelasi timp ramai insarcinata ai cel mai mare risc sa faci un copil cu malformatii asa ca e cel mai bine sa va puneti fata in fata si sa discutati deschis pe tema asta. E incorect sa faci sa ramai insarcinata fara sa stie el.