| xeadma a întrebat:

Am 19 ani și sunt virgina. Mă masturbez zilnic de 4-5 ori pe zi, uneori și mai mult. Simt nevoia permanenta sa fac sex, deși n-am făcut niciodată. Dimineața mă trezesc uda sau poate e doar o secretie normala transparentă foarte apoasa sau albicioasă, depinde. Atunci când mă masturbez ajung la orgasm de câteva secunde, ca nu pot mai mult singura. Încearcă corpul sa îmi spună ca e pregătit sau mă plictisesc eu prea tare?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca ai renunta complet la masturbare( ti-o spun din experienta) si probabil la filme porno, etc. Dumbezeu ne-a dat darul virgrnitatii pentru a- l darui numai parteneruluu de casatorie, sexul fara casatorie reprezinta pacatul curviei si nu aduce fericire pe termen lung in viata nimanui.Degraba ai corpuk pregatit pentru sec daca o faci fara casatorie te alegi doar cu vinovatie, stresul unei posibile sarcini nedorite, BTS.Mai bine roaga-te pentru un viitor sot, sexul fara mustrari de constiinta dupa, ca cineva care e dedicat sa fie numai al tau, care isi asuma sa fie tatal copiilor chiar neprogramati, e cel mai implinitor.

| RAY a răspuns:

Esti baiat

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i o exagerare in masturbarea asta, total anormala.

| mihai69 a răspuns:

"Corpul" iți spune doar că are poftă de sex, nu și de care anume. Te poți masturba în continuare fără grijă. Sau să găsești pe cineva să faceți peting sau chiar sex. Dar în lipsa unui / unei partener/e, tot masturbarea este soluția.
Spor!

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati un job, o preocupare și nu o sa fi mai chill cu hormonii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și o sa fi mai chill *my bad.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Eu cred ai loat orazna si tu si corpul tău cum naiba puteți sa va masturbati atâta de mult frate serios vorbesc ați loat orazna ce este asta 4-5 ori pe zi pe bune cei asta? De asta si va îmbolnăviți nu va mai bateti joc de sănătate voastră.

| gogugogugogu a răspuns:

E totul bine, partenerul tau va fi norocos...

| Daz01 a răspuns:

Nu este nimic anormal, ești fix la vârsa la care hormonii își fac de cap iar corpul este pregătit pentru activitate sexuală. Cred că este timpul să-ți faci o relație și să te bucuri de tot. Mare atenție însă, ai mare grijă cui îi dai floarea, posibil să nu știe ce să facă cu ea. Succes.

| CristianPetre2002 a răspuns:

E din cauza hormonilor care colcaie

| jorjache a răspuns:

Ești fata.Tanara.Gaseste un băiat, e plinalumea de băieți gata sa întâlnească fete.Ai sa vezi ce frumoasa e dragostea în doi

| Roobbyy a răspuns:

Daca vrei. hai sa vorbim in privat mai multe

| MihailDobrea53 a răspuns:

Daca simti nevoia sa faci sex... Sa imi zici laughing

| nelupietreanu1877 a răspuns:

Daa, mascul imediat!