| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani si sunt impreuna cu fosta iubita a celui mai bun prieten al meu. Relatia lor nu a mers prea bine in ultimele luni, el este genul de persoana putin mai dezghetat si nebunatic, ea este mai sensibila si emotiva (ca mine), au fost impreuna 8 luni si au fost despartiti o luna. Eu fiind cel mai bun prieten al lui, desigur ca am avut o relatie strict amicala cu prietena lui, ea a ajuns sa ma cunoasca destul de bine ca persoana.
Deci treaba sta in felul urmator: ei s-au despartit in urma cu 3 luni, s-au certat dintr-o prostie, el a vorbit foarte dur cu ea (fiind o fire sensibila, nu i-a placut comportamentul lui sau iesirile lui). Dar aici intra mai multe chestii pe care prefer sa nu le insir, marea majoritate au legatura cu inceperea vietii sexuale si ea fiind virgina era mai retrasa cand venea vorba de asta.
Dupa ce s-au despartit, nu am tinut nici eu legatura cu ea cateva zile, dupa care am inceput sa vorbesc cu ea, m-am intalnit cu ea si jur ca ma vedeam cu ea cu ganduri strict amicale. Intalnirile s-au inmultit pana cand am fost intr-o seara cu ea si sora ei la discoteca, am dansat impreuna cu ea, ne-am simtit foarte bine. Seara cand am dus-o acasa, am mai stat la povesti cu ea, imi trecea prin gand sa transform relatia de amicie in ceva mai mult dar nu puteam nicicum sa uit faptul ca ea a fost iubita celui mai bun prieten al meu pe care il cunosc de aproape 13 ani, deci nu puteam sa-i fac lui asa ceva. Pana cand intr-o seara, m-am intalnit cu ea, eram doar noi doi pe banca, nu ne-a deranjat nimeni, povesteam ca oare cum ar fi fost daca m-ar fi cunoscut pe mine la inceput, ea cunoscandu-ma ca amic de aproape 10 luni, a vazut multe lucruri pozitive la mine, mi-a spus ca se chinuia sa nu ma placa (intr-un mod diferit) pentru ca sunt amicul iubitului ei, insa in seara aceea fluturasii din stomac si-au facut efectul, ne-am sarutat si de atunci ne intelegem de minune, vorbim foarte deschis (ceea ce nu putea sa faca cu fostul ei iubit, pur si simplu simtea ca nu poate sa aiba incredere in el, se simtea in nesiguranta in preajma lui).
Eu unul mi-am spus ca teoretic nu e nimic rau in faptul ca sunt impreuna cu ea daca ei nu mai sunt impreuna, deci nu m-am bagat niciodata intre ei cand erau impreuna, nici macar nu mi-o puteam imagina ca iubita. Dar acum nu regret nimic, o ador si nu as renunta la ea pentru nimic in lume.
Sunt impreuna cu ea de 1 luna jumate, de fiecare data trebuie sa inventez motive pentru care sa dispar din gasca cu prieteni din care face parte cel mai bun prieten al meu, pur si simplu innebunesc cand il aud vorbind urat despre ea sau chiar cateodata imi spune ca vrea sa o vada sau sa vorbeasca cu ea. Nu pot sa-mi fac curaj sa-i spun ca eu sunt impreuna cu fosta lui iubita, nu vreau sa-l pierd, mi-e ca un frate. Niciodata nu l-am mintit in halul asta si nu am fost niciodata prins intr-o asemenea situatie.
Poate ca unii imi vor spune ca sunt un cretin si ca e nefiresc ca m-am "combinat" cu fosta prietenului meu, poate unii vor spune ca nu e nimic grav, unii ca dragostea e oarba, unii ca nu stii niciodata ce-ti rezerva destinul etc.
Sunt sigur ca daca m-ar fi cunoscut pe mine la inceput, lucrurile nu ar fi fost la fel, totul a fost aranjat de destin (zic), ce-o fi mai departe, vedem. Suntem doua persoane destul de mature la gandire, nu suntem copii nebuni dupa prostii si relatii scurte. Avem cam aceleasi principii de viata, pur si simplu simtim ca ne potrivim.
Ce credeti ca ar trebui sa fac in situatia asta, cum sa-i spun prietenului meu despre relatia mea fara sa-l pierd? La ea nu voi renunta oricum!

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Teoretic n-ai gresit cu absolut nimic. regula asta: nu ai voie sa te combini cu fostele iubite ale prietenilor tai mi se pare aiurea. adica de ce sa nu ma combin? nu apartin unul altuia, nu sunt legati unul de altul, care este problema? si doar e "fosta" prietena, nu e ca si cum tu le-ai fi stricat relatia. viata si-a urmat cursul ei natural, fata s-a despartit de prietenul tau si s-a simtit atrasa de tine. si tu de ea. e ceva perfect normal si nu ar trebui sa te simti vinovat de nimic. iar prietenul tau, daca are ceva maturitate emotionala va intelege ca nu are de ce sa fie suparat pe tine si va intelege ca tu nu ai gresit cu nimic. singura chestie care ti-ar putea reprosa-o e faptul ca ai asteptat aproape 2 luni pana sa-l anunti ca ai o relatie cu fosta prietena. sincera sa fiu, cred ca asta ar fi motivul pentru care s-ar supara pe tine.ca nu i-ai zis mai devreme, nu ca esti cuplat cu fosta lui prietena. poti sa-i spui ca ti-a fost teama ca-i vei pierde prietenia si ca nu ai stiut care e cel mai bun mod de a aduce problema asta in discutie. cum am zis, daca prietenul tau este un tip inteligent si ti-e prieten adevarat, va intelege ca n-are nici un motiv sa strice prietenia cu tine. te salut!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mai, un singur lucru iti pot spune: ai gresit ca iesi pe ascuns cu ea, nu va face cinste nici unuia. Vorbeste cu prietenul tau, apoi daca iti este prieten cu adevarat te va intelege, la fel si ceilalti tipi din gasca.
Si un sfat privind relatia ta de dragoste: sa fiti prieteni inainte de iubiti, si sa nu-L uitati pe Dumnezeu.
Domnul fie cu voi.

| thereforyou a răspuns:

Nu-ti zic decat atat : " Bros before hoes".

| andreea_9470 a răspuns:

Nu stiu ce fel de persoana e prietenul tau, dar daca tine la tine ar trebui sa inteleaga. tu spune-i ca s-a intamplat pur si simplu, ca niciodata nu te-ai bagat intre ei si totul s-a intamplat dupa. eu zic ca prietenul tau nu are de ce sa se supere, mai ales ca ei s-au despartit, iar tu doar dupa o luna ai inceput sa simti ceva pentru ea. o sa accepte pana la urma.

mie una mi-a placut povestea tabig grin.esti printre putinii useri, care au reusit sa-mi transmita niste emotii prin ce au scris, prin povestea lor

iti urez multa bafta in relatia ta, sper sa tina cat mai mult si foarte mult curaj pentru a-i spune prietenului tau adevarul.happy

| Bunny a răspuns:

Sa fii sigur ca femeia care o ai nu o sa fie toata viata cu tinehappy. Dureaza ceva pana iti gasesti cu adevarat aleasa.Asa si cu prietenii.Indiferent de cati ani va cunoasteti, rar iti gasesti prieteni buni, dar si mai rar pentru toata viata. Unii se mai pierd, altii se castiga. Deci nu iti fie frica sa ii spui.Ar trebui sa te inteleaga din moment ce sunteti prieteni de atata timp. O fata n'are de ce sa va strice prietenia. Ei s'au despartit si oricum fiecare trece peste nu? Ca esti tu acum iubitul ei sau ca era altul, era aceeasi chestiehappy. Daca n'o luai tu fii sigur ca era cu altcineva.Si sunt sigura ca si prietenul tau o sa inteleaga.Doar recunoaste'i cat mai repede(sa nu se supere ca il minti si i'ai ascuns mult timp). Daca ti'e prieten bun o sa te inteleaga:* Sper ca te'am ajutathappy.

| mario a răspuns:

Cine crezi ca iti citeste, super minuscula ta poveste vere, la ora astabig grinca eu am un somn de abia vad tastelewinking

| Sice a răspuns:

Frate, nu-ti lasa tovarasul de o viata pentru o femeie! Niciodata! Femei mai sunt milioane, dar tovarasi adevarati nu mai gasesti; doar sarpi care te sapa cand esti la nevoie. Fratii sunt frati si daca-ti vinzi fratele pentru una esti un sclav condus de sentimente. Uit-o!

| alexeanca a răspuns:

Ce frumos!happy Sincer imi place povestea ta.Pare sincera si pura.Ar trebui sa mai tineti secretul o vreme si in treacat, din cand in cand sa iti intreb prietenul, ca din intamplare ce mai simte pentru fosta.Sa tot aduci usor in discutie subiectul, cam saptamanal, pana cand vei simti momentul propice sa ii spui. Daca iti spune ca nu mai simte nimic pentru ea il mai lasi o saptamana, apoi il intrebi din nou si dupa cateva zile ii spui adevarul, sincer asa cum ni l-ai relatat si noua.Fiti insa extrem de atenti sa nu va vada cineva impreuna si incearca sa nu mai amani prea mult momentul adevarului. Iubire frumoasa si senina iti doresc!

| Sov95 a răspuns:

'Poate ca unii imi vor spune ca sunt un cretin si ca e nefiresc ca m-am "combinat" cu fosta prietenului meu, poate unii vor spune ca nu e nimic grav, unii ca dragostea e oarba, unii ca nu stii niciodata ce-ti rezerva destinul etc.'

Scuza-ma dar ai perfecta. Exact asta urma sa spun: Nu stii ce iti rezerva destinul si dragostea nu tine cont de nimic, dragostea e oarba, dragostea n-are hotare.

| BUFU_7128 a răspuns:

Pai, el e baiat, daca in 3 luni nu a reuisit sa se impace cu ea,(nu a incercat)nu se vor mai impaca, eu am 15 ani, acum e alt ceva, eu cu cel mai bun prieten, nu ne suparam daca facem asa cevawinking. spune-i prietenului tau adevaru, la 20 de ani cred ca intelege drk, dupa cum spui tu, ca se purta urat, avea iesiri, nici nu prea tinea la el ff mult, a 2 seara se impacau daca era

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai dragos, daca ar fi fost casatoriti, era o problema. dar asa ce are vreo obligatie fata de el ea sau tu? cand te insori trebuie sa-i ceri lui consimtamantul? fii serios mai baiatule. ea a ales ce i-a placut. tu poti sai spui barbateste, fratioare sunt cu fosta ta. ai ceva impotriva? da. ei eu nu am nimic si nici ea.bafta si teastept la nunta. tu crezi ca viata tine de prieteni? tine de cat esti de hotarat si ce vrei sa-i smulgi vietii.ca nu da de pomana.succes si fii hotarat.

| bob4rap a răspuns:

Sincer in locul tovarasului tau nu te-as mai baga in seama ever si regula cu nu ai voie sa te... e de aur tu stii... iti vinzi prietenii ptru ea?

| djalex9233 a răspuns:

Salut. si eu sunt in aceeasi situatie si am acea frica sa ii spun prietenului meu adevarul, nu ma pot duce pur si simplu la el sa ii spun frate sunt cu fosta ta plus ca ei au stat cam un an si ceva impreuna, imi e frica k si eu il pot prierde stiu ca nu o sa inteleaga si ca nu o sa mai vorbeasca cu mine, in momentul de fata imi e tarsa sa vorbesc cu el si aici nu ma refer de faza cu combinatul cu fosta pur si simplu imi e tarsa. va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi si daca se poate mai detaliat nu sa stau cu saptamanile si chesti... sa inteleaga ca suntem aman2 indragostiti si sa aiba incredere in mine ca ea va fi bine. si in plus sa ramanem in continuare prieteni daca se mai poate. scuze ca am postat aici. si imi cer scuze daca nu m am exprimat corect sau am scris ceva gresit. :*