| Bombatomic_Mircea_1998 a întrebat:

Am 21 de ani sunt un ratat in cel mai serios mod posibil cuvantul "ratat" e facut pentru mine, totul incepe de la varsta de 13 ani cand parintii mei au divortat (tatal meu ma batea pana la sange de aici si divortul), ok o vreme a mers bine pana am ajuns la liceu de atunci nimic nu a mai fost frumos, am intalnit o zdreanta de femeie pe care am inceput sa o iubesc, desi nu aveam absolut nici un motiv sa fac asta, totul a inceput de aici, am inceput sa plang ca o fetita de 10 ani dupa un iphone 7 ca ea nu ma iubea, ok s-a despartit de mine si cand spun ca s-a despartit de mine pur si simplu a inceput sa isi bata joc de mine in timp ce eu plangeam la telefon ceea ce nu vezi la un baiat de varsta de 20 ani, nu am prieteni, pe ultimul l-am pierdut acum ceva saptamani, era o prietenie de 8 ani, omul era un gunoi, se lauda non-stop, tot ce ii iesea pe gura era un ****, 8 ani de zile am stat si am inghitit in sec glumele lui care nu aveau nici o logica, am avut un anturaj de tot cacatu nu dores absolut nimanui sa dea de asa ceva, aturanju si oameni din el te definesc pe tine ce fel de persoana esti, eu parca nu puscam in peisaj, dar sa nu intram in detalii, mentionez ca acel prieten daca facem sau ziceam ceva care sa ii pericliteze barbatia cumva ma lovea sau ma ameninta ca ma bate, m-a tras in jos de-a lungul anilor realizez ca mi-a facut numai rau, dar ce sa faci daca esti prost stai si suporti consecinte, ideea e ca eu sunt si un prost incurabil si bun de nimic sa si explic de ce, am abandonat scoala in clasa a 11 a pentru ca nu m-a impins niciodata nimeni de la spate nu am avut o familie normala niciodata stau intr-un apartament mizerabil cu mama si sora mea care e o drogata. Intr-o zii normala de toamna acea tipa care mi-a dat o depresie de tot cacatu mi-a scris ca vrea sa ne vedem si ca ma iubeste, desii stiam ca e doar o minciuna in adancul sufletului meu sa faca un prost ca mine intr-o situatie ca asta ia o decizie de tot cacatu, ok ma impac cu acea fata, ce mai aveam de pierdut oricum eram un prost care era un slab si la propriu si la figurat, ratat, fara bani, urat ca noaptea... nici macar carnet nu am,  ok sa povestesc ce face un prost pe langa ca nu-si invata lectia, face exact aceeasi greseala la infinit daca se poate, toate bune si frumoase ea imi zicea ca vrea sa ne mutam impreuna si ca ma iubeste enorm de mult, eu ca un orb in fata pianului credeam si cea mai mica minciuna pe care o zicea stiam ca 10/9 cuvinte is minciuni, dar in gandul meu de retard am zis ca " ba poate chiar s-a schimbat " acum sincer si un om cu dezabilitati mintale gandea mult mai mult ca mine, am mers la ea la lucru (lucra ca ospatara la un bar ) era in jur de ora 9 dimineata vine se aseaza langa mine si citez "Sunt insarcinata", nu e ceea ce credeti, ca orice om slab m-am enervat si i-am spus ca nu vreau copilul unui probabil drogat borat sau mai rau, dar o iubeam si am decis sa stau, ca intodeauna prostul o face cu mana lui, dupa intreb cu, cati baieti a umblat dupa ce ne-am despartit la care ea "cu nici macar unu, nici macar nu am vorbit cu vreo unul"  eu prost cred ce-mi spune, dupa imi spune ca nu e insarcinata si ca a vrut doar sa vada cat o iubesc eu de mult (acum sa gandim logic si sa fim realisti, oricine aude acesta fraza "sunt insarcinata" si tu stii ca nu e copilul tau te iei si pleci chiar daca e sau nu un test, fata aia nu te iubeste urmareste ceva, o fata care nu e zdrenta nu intretine relatii sexuale cu unu azi si maine vine si iti zice tie ca te iubeste ) eu nu am realizat lucrurile astea decat cand era prea tarziu pentru ca sunt ultimu prost si ultimul ratat. Tot in seara aia dupa ce m-am dus acasa, am venit la ea la lucru ca sa stau cu ea la barul unde lucra, vin niste clienti de-ai casei merge la ei le ia comanda glumeste cu ei si alte cacaturi pana la un moment dat cand vad ca un mamut cu lepra, ultimu om incepe sa o pipaie, o prinde de cur si ea nu facea nimic ba chiar se juca cu ei s-a pus la masa cu ei in timp ce eu stateam singur la masa asteptand sa vina, am stat o vreme, dupa 30 min cu marja de eroare,  a venit i-am pus mana pe umar si i-am spus din tot sufletul "Esti ultima carpa de care se sterge tot prostu, meriti viata de **** pe care o ai ( nu avea o viata roz, dar nu intru in detaliu e mult de povestit ) " recunosc nu a fost deloc frumos ce am facut, dar du-te in p*** mea ai fii reactionat la fel, am plecat acasa cu o depresie cat Oana Carmen, mai tarziu in acelasi an mi-am facut un prieten am inceput sa consum "verde" pentru ca zice prietenul meu "E antidepresiv naturalissimo" ce mai mare prostie pe care un prost poate sa o faca ma si, deci eram si prost si drogat, imi omoram neuroni degeaba fratele meu, fara sa-mi dau seama ca mi-am gasit scaparea in droguri. Zilele treceau, noptile greu de tot, eu in fiecare zii bagam ca spartu g de stiti voi ce stiti alcoool tata, pe langa faptul ca nu avem de unde eram sarac lipit vorba aia, mi-am gasit un loc de munca, is barman la un bar de **** cu oameni de **** ma gandesc ca atata pot sunt un prost, am uitat sa mentionez ca sunt virgin la 20 de ani, am avut ocazii cu galeata nu am profitat de ce te intrebi, iti raspund eu pentru ca sunt un ratat fara scoala, bani si nici frumos nu sunt, dar nici prea urat, de fapt bunica zicea ca sunt frumos.
Acum doi ani am facut scoala de soferi si deci ma, instructorul tipa dracu la mine ca e prost ca de nu ma mai puteam concentra si apoi am intrat intr-o cura si ce sa mai zic, viata de tot *** am eu...

Ideea e daca esti urat si nu ai bani, dar nu faci nimic in privinta asta si privinta asta atunci esti ratat numai atunci, si atunci nu vreau sa ma plang vreau doar sa imi spun povestea, ai grija cu cine te antreneze pe cine iubesti la mine e prea tarziu depresiile(cu doi de ii) si-au lasat urma, sunt un distrus si un ratat, iubirea nu exista si nu a existat niciodata mi se pare, cine zice ca iubeste e un om slab, ratat, prost, ca mine si ca maica-mea, sunt atat de ofuscat pe faptul ca ii vad pe unii cum isi pun pe retelele de socializare poze cu iubiti/iubitele lor si o descriere gen "Ly, viata me ", incat imi vine sa iau **** din veceu si sa ma dau cu el p fata de ratat ce sunt doamne fereste.
Like the man said what dosen’t kill me just makes me stronger. (William Fischner)
Deci, va rog, o sugestie pentru ca sa pot depasi aceste momente de pur pesimism si nasol rau, si sa ma pot bucura de dragoste din nou.
P.S. prietena aia a mea apoi s-a maritat cu vecinul meu cel mai bun prieten, azi am aflat, e si insarcinata si aoleu vai de capul meu lasati-ma ca innebunesc...

15 răspunsuri:
| RyanGeorge a răspuns:

Salut, daca vrei lasa-mi nr tau de telefon pe privat si vorbim acolo, daca esti si din Bucuresti si mai bine, ne putem vedea in weekend.

| madyddd a răspuns:

Bai deci jur ca ti-am citit tot (de doua ori chiar) si e putin tragicomica povestea ta. In fine, ideea e ca nu esti ratat deloc si nu-ti mai repeta asta ca ai ajuns sa crezi cacaturi, iti faci rau singur, frate.
Lasa dragostea, ca nu mori fara, o sa ai timp. Si nu mai fi invidios pe altii daca se iubesc, tot se vor desparti intr-o zi si ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Bombatomic_Mircea_1998 explică (pentru madyddd):

In vara dintre clasele 9 si 10 am fost aproape violata chiar la o piscina, si nimeni nu a facut nimic, desi e plin de oameni. Acum sunt pe a 11 a si dau semne de bulimie...

| Bombatomic_Mircea_1998 explică (pentru nimportequi):

Bine, dar tot un ratat sunt. Tot un ratat...

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Momentan ai 21 de ani, nu 31 nici 41.
Se putea chiar mai rau, sa ai 51, atunci aveai toate motivele sa te plangi.
Daca nu lucrezi, poti oricand sa te angajezi si sa fi independent.
De permis la fel, oricand poti sa dai.
Poate te interesezi inainte si alegi cu grija instructoru.
Urat sau frumos, astea sunt doar scuze.
Interactioneaza cu cat mai multe fete si nu o lua prea in serios si nici nu pune suflet prea devreme.
Banuiesc ca ai si tu niste obiective in viata, doar nu esti ca unu de 14 ani care crede ca tot ce zboara se mananca.
Daca stai si te plangi si te desconsideri singur, nu o sa ajungi prea departe.
Oricum deja ai o stima de sine scazuta si esti cu moralul la pamant.
Dar iti zic eu ceva cat se poate de logic.
Ai 21 de ani, ai toata viata inainte.
Mult succes, o sa ai nevoie!

| OldSoul a răspuns:

Bah, pana la urma multumeste-te ca s-a terminat si asa.
Aia e, din greseli inveti, tu ai avut destule, cred ca ar fi timpul sa inveti de ele.
In rest ce pot sa spun am avut si eu un prieten intr-o situatie de genu, la el era poate si mai penibil, era cu o tipa, totul bine si frumos, pana intr-o zi cand ii zice ca vor sa se desparta ca ea e insarcinata si ca e copilul fostului si ca a facut avort, ceva de genul, pana la urma s-a dovedit ca a minit oarecum, adic toata povestea aia s-a intamplat inainte sa fie cu respectivul, si ea a bagat scuza asta sa se combine iar cu fostul.

In rest ce sfaturi sa-ti mai dau, poate esti tu urat, ratat, si restul, dar nu toata lumea stie asta daca nu le arati tu, asa ca, incearca sa intalnesti si tu persoane noi, sa vorbesti cu alte fete, mai mature mai inteligente, extrage greselile din fosta relatie invata din ele astfel incat sa nu se mai repete.

| Bombatomic_Mircea_1998 explică (pentru OldSoul):

Eu incerc sa fac ce zici tu, dar in vara dintre clasele 9 si 10 am fost aproape violata chiar la o piscina, si nimeni nu a facut nimic, desi e plin de oameni. Acum sunt pe a 11 a si dau semne de bulimie.

| Sofer a răspuns:

Foarte urat din partea iubitei tale.

| Elide a răspuns:

Ai dat de persoane nepotrivite in locurile nepotrivite.trebuie sa te accepți așa cum ești. dacă ești sarac vei muncii oriunde vrei tu și îți vei face bani și o sa.ti faci o casa o sa.ti cumperi o mașină ai doar 20 de ani ai toată viața inainte, mulțumește.i lui Dumnezeu că nu ești abandonat pe străzi, canale să dormi sa nu ai o familie sa nu ai nimic să fi al nimănui, să cerșești pe străzi că nu ai 70 de bani pentru o paine... dragostea adevărată o găsești la oameni speciali care nu se plâng de nimic ei doar dăruiesc dragoste ei văd doar binele in oameni și în ceea ce îi înconjoară, au avut părinți extraordinari și ce pot ieși din acești părinți doar niste copii extraordinari, adolescent, adult! E o noua zi de unde sa incepi, gândește.te că nu vei mai apuca ziua de mâine și nu vei mai face nimic din ceea ce ți.ai propus, cum ar fi? O viața ai fă.o să merite!

| Celcareajuta a răspuns:

Viata de film. Sugestia este sa incerci sa lasi orice din trecut in urma. Trebuie sa te concentrezi pe prezent. Nu iti place locul in care muncesti, schimba-l. Fete gasesti cu carul, trebuie doar sa ai din nou incredere. Mie imi place sa traiesc cu ideea ca toti oamenii pe care ii intalnesc sunt de incredere, sunt destul de optimist fata de situatiile astea, dar niciodata nu ma bazez pe ei. Prietenii vechi sunt putini si nu prea tinem legatura, dar sunt singurii la care stiu ca pot sa apelez oricand si cu orice problema. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa lasi deoparte prostiile ca verde/alcool/tigari, astea sunt niste vicii pe care daca vrei sa ti le controlezi poti, dar totul e sa vrei. Si incearca pe cat posibil sa te ridici, invata ceva nou, incearca ceva nou, nu te astepta sa iti iasa totul bine, dar incearca.
Eu primul pas pe care l-as face ar fi sa ma mut singur, bineinteles mai intai sa iti permiti asta.
Ca barbam stiu ca se pot face bani destul de buni, dar depinde de loc si de echipa de oameni pe care o ai. Toata lumea poate face lucruri bune, singura treaba e sa nu te mai agati de trecut absolut deloc si sa incepi de acum. Pe final mai vreau sa adaug ca daca te contacteaza oricine din trecutul tau tu trebuie sa ignori sau sa rupi orice contact pentru ca altfel tot ce o sa faci o sa te invarti intr-un cerc in timp ce viata trece.

| Kiki20098 a răspuns:

WoW,chiar că viața de film.
Au trecut 4ani, ai depășit tot rahatu asta? sper ca da

| AlexanderHamilton a răspuns:

Totul nu se termina aici ai decat 20 de ani, inca exista speranta.
Lasa toate viciile, lasa fumatul, lasa bautul, lasa drogurile si salveaza bani dupa fiecare salariu, in final poti sa te muti in propria ta casa cu chirie, ori cat de mic ar fi apartamentul si dupa termina-ti studiile si pleaca in strainatate pentru a munci. Altfel inroleaza-te in armata si fa ceva productiv pentru tara ta.

| Bombatomic_Mircea_1998 explică (pentru AlexanderHamilton):

In vara dintre clasele 9 si 10 am fost aproape violata chiar la o piscina, si nimeni nu a facut nimic, desi e plin de oameni. Acum sunt pe a 11 a si dau semne de bulimie.