| frum a întrebat:

Am 24 ani. locuiesc cu parintii. tata tocmai mi-a facut scandal ca el nu mai are de ce sa ma suporte in casa. Ca mama mea la 21 de ani era maritata. Ca nu mai suporta sa ma vada. Ce sa fac? nu am bani de chirie, lucrez toata ziua, sunt cuminte si nu ii deranjeZ. Doar ca el e de principiuu ca trebuia sa ma marit de mult.Nu am cu cine, nu am iubit, ultimul m-a parasit pentru ca in ochii lui eram grasa. am ramas cu sechele. Ce sa fac acum? Ma simt pe drumuri si ma gandesc sa ma

sinucid daca nici macar parintii care m-au facut nu ma mai suporta in casa cu ei.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un job ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

Este foarte trist daca exista si asemenea specimene care nu merita denumirea de pariniti. Ar trebui sa discuti acest aspect al vietii tale cu mama ta, care ti-a dat viata si are datoria morala sa te apere de toate vicisitudinile care te necajesc. Vorbeste in mod deschis cu mama ta ca de la femeie la femeie daca si ea te considera deja fata ''batrana''. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Spune-le ca nu a venit timpul sa te măriți.

| sofisis a răspuns:

De ce nu iti cauti sa te muti cu o prietena, colega ceva. Impartiti cheltuielile si gata. E mai simplu.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ti face griji ești f tânără. În ziua de azi atât bărbații cât și femeile se căsătoresc f târziu și unii chiar niciodată. Spune le și părinților ca sunt alte vremuri și ca nu se mai căsătoresc oamenii de tineri și ca fiecare are o soarta nu depinde numai de tine. Nu dispera și nu te descuraja nu ești singura în situația asta. Cat despre partea financiara la fel astea sunt vremurile si nu e f ușor sa câștigi suficient cât sa stai cu chirie. Poate în timp vei reuși sa cauți o chirie mai mica și sa te descurci singura. Tatal tau sigur a zis asta doar la nervi nu cred ca a vrut sa te supere asa de tare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

:'( incearca sa-ti ajuti parintii cu tot ce poti, in treburile casnice. Mama ta ar trebui sa medieze acest "conflict".

| Pool77 a răspuns:

Eu am 19, si am fost in aceeasi situatie.
E destul de rau cand ti se impune asa ceva, eu fiind baiat.
Asa ca, am calculat fiecare pas, si am tras linie, sa vad cum imi e mai ok.
Momentan am un job cat de cat ok, dau lunar bani pentru apartament si atat, stau cu ei inca un an aproximativ, dupa care ma mut 100%.

| ShamelessQboy a răspuns:

Ah, si băieții ăștia pretențioși, vor numai fotomodele!
Mai repede iti găsești o iubită, fetele sunt mult mai înțelegătoare si iubitoare.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Ăăăă...E nasoala treaba cu relația intre doua persoane de același sex laughing și eu sunt foarte pretențios, dar aștept sa găsesc pe cineva care sa îmi placa cu adevărat. Mai bine stai și aștepți mult și bine decât sa dai de eșecuri

| Vanishgold a răspuns:

De ce să te măriți să-ți nenorocești viața doar ca să le faci pe plac părinților? Gândește-te la ce ești tu cea mai buna și fa bani din asta pe lângă jobul pe care îl ai. Strângi bani și în câteva luni te-ai mutat singură. Nu vei mai avea atâta timp liber, vei fi mai ocupata, dar crede-mă, merită să ai spațiul tău. Știi sa crosetezi? Caută oameni care vor prostioare hand made. Îți plac copiii? Stai cu ei sau meditează o materie sau mai multe. Sunt părinți care au nevoie de cineva sa stea cu pustii după școală, etc. Exista multe variante de a face bani extra pe lângă job și nu e greu, doar că rămâi fără timp liber și ca să obții ce vrei trebuie sa sacrifici ceva, în cazul tău, timpul. Nu te descuraja, nu pleca capul în fața părinților, ridică-te și ia-o la fugă.

| Cannibal a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa îți gasesti un job.
Și sa stai undeva cu chirie.
O sa fie mai greu la început.
Si eu, fiind băiat îmi auzeam aceleași lucruri ca de ce nu mă însor sa-mi întemeiez o familie sa nu mai umblu haihui.
Stau intr-o garsoniera, intr-un cartier slab.
Platesc 120 de euro pe luna dintr-un salariu de 17 milioane.
Recunosc ca am puțin noroc cu bunica care mă mai ajuta cu bani.
Și eu am avut gânduri de sinucidere, mă automutilam chiar am avut câteva tentative de suicid.
Ideea e ca trebuie sa te bucuri fiecare lucru care te înconjoară.
Și sa înveți sa îți descarci energia negativă prin meditație sau prin orice altfel mod.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Probabil ca părinții tău sunt de moda veche.am întâmpinat și eu doua conflicte de acest gen cu mama (tata nu mi-ar spune așa ceva niciodata) și am hotarat sa plec în germania.acum,ca am plecat mama mă tine toată ziua la telefon și mă întreabă daca sunt bine și ca îi lipsesc, dar nu am ce sa îi fac.în viața, orice am scoate pe gura sau orice am face trebuie sa ne asumam.cât de grasa ești? laughing cred ca a fost o întrebare cam ciudata, dar sunt curios si eu

| frum explică (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

1,68 inaltime, 63kg.normala, parerea mea

| Ara997 a răspuns (pentru frum):

Fi serioasa, nu esti grasa. ( ala avea nevoie de ochelari -cred ca era miop ca numai astia vad lucrurile marite)
cere-i tatalui un ragaz de un an. si spune-i ca s-au mai schimbat timpurile, baieti seriosi care sa doreasca sa-si faca familie se gasec mai greu ca pe timpul lui si daca te nenorocesti cu un maritish la viteza si nu merge, tot pe capul lui vi si cu unul mic dupa tine.
spune -i ca ai de gand sa ti faci familie, esti "in progress" sa te mai lase un an, as sa-i spui ca esti in cautari. el se teme sa nu renunti si sa ramai "piatra in casa".
omu vrea sa-ti faca un bine dar intr-un mod destul de brutal. vrea sa te impinga sa-ti iei zborul. (sunt pasari care efectiv isi imping puiul din cuib cand se face timpul, ca sa se maturizeze si sa zboare)
p.s. in ultimii ani, s-a observat o tendinta a tinerilor de a ramane in cuibul parintesc pana la varste mature. adica 35.40 ani. tot copilaresc, de multe ori nu muncesc, stau pe banii parintilor, nu au niciun plan de viitor, si sarintii sunt coplesiti si nu stiu cum sa procedeze si, in mod eronat le ofera tot comfortul fara sa le ceara nimic, nu au nicio responsabilitate. (nu e cazul tau) dar tatal tau a auzit probabil de la colegi treaba asta si il sperie perspectiva.
asa ca tu explica-i ca ai un plan. dar lipseste deocamda "o piesa"

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns (pentru frum):

Ești super bine la înălțimea și greutatea ta

| Ayaneba a răspuns:

Hei! Vreau sa incep cu faptul: lucrurile par mai rele pentru tine decat sunt de fapt, si stiu ca dupa ce o sa te linistesti iti vei da seama ca nu aveai de ce sa te gandesti atat de departe.

In situatia ta totul poate fi schimbat printr-o buna comunicare. Probabil atunci cand tatal tau ti-a facut reprosuri te-ai pierdut putin, nu ai de ce. Discuta in primul rand cu mama ta si explica-i ca nu este usor nici pentru tine. Cred ca tatal tau este mai de moda veche. Trebuie sa il faci sa inteleaga ca in zilele noastre este mult mai greu sa te intretii singur, parintii trebuie sa iti ofere un sprijin pana te pui pe picioarele tale. Cat despre partea cu maritatul, avand in vedere ca accepta mai greu situatia actuala, iti imaginezi cum ar fi sa te intorci cu un copil inapoi la ei dupa un divort. Daca nu are importanta cu cine, maritatul e floare la ureche. Important: nu trebuie aduse ca niste reprosuri, se poate ajunge la cearta.

Un sfat: focuseaza-te mai mult pe faptul de a deveni o femeie independenta decat pe maritat. Demonstreaza-ti ca poti!

Capul sus!