| adrian22adrian a întrebat:

Am 30 de ani si sunt casatorit de 1 an si am si un copil, problema este ca nu prea imi mai iubesc sotia, nici la inceput nu am iubit-o...dar nu stiu cum s-a intamplat ca ne-am casatorit. Gandul meu este la fosta mea iubita care are 19 ani. Totul a fost minunat intre noi dar eu eram prea gelos, mereu imi era teama ca o sa o pierd si din cauza asta ne-am despartit apoi am intalnit-o pe actuala sotie si ne-am casatorit. Nu stiu ce sa mai fac simt ca mor, imi este atat de dor de fosta iubita, mereu ma gandesc la ea. Mai vorbesc din cand in cand cu ea si i-am propus sa ne impacam(dupa ce divortez) dar a fost cam reticenta si mi-a spus ca nu vrea sa distruga o casa, bla bla...Ce ma fac o vreau inapoi, stiu ca si ea ma iubeste. Un sfat va rog.

34 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca te-ai casatorit si ai mai facut si un copil atunci ai grija de familia ta nu sa iti zboare mintea la fetiscane care nu stiu pe ce lume traiesc

| KimBianca a răspuns:

Semeni cu tatal meu biologic, defapt...parca sunteti gemeni. Nu iti face griji...sotia va trece peste si probabil se va recasatori, copilasul [ sa iti traiasca] va creste mare, insa nu sub ochii tai, iar cand va auzi de "tata" probabil o sa i se faca sila si nu o sa vrea sa auda.Isi va vedea in continuare de viata, fara ca tu sa stii cum si probabil va avea grija sa nu faca asa, tata nu-i erou in toate povestile si intr-un final le va povesti nepotilor ce tata minunat are. Acum m-am rezumat doar la copil. pe sotie da-o in spanac ca nu mai e la moda, acum se poarta doar copii. Am 18ani si 6 luni, deci evident merg pe 19 -.- deci nu sunt in masura sa iti dau vreun sfat tocmai de luat in seama, insa iti urez succes happy. te asteptam la anul cu intrebarea " m-am casatorit cu aia de 19, copil, nu o mai iubesc a aparut alta, ce fac? ".

| mariass a răspuns (pentru KimBianca):

Total de acord cu tine!

| KimBianca a răspuns (pentru mariass):

Multumesc! :3

| mariass a răspuns (pentru KimBianca):

Sa cresti mare kiss Stiu cum te simti sau cum te-ai simtit (am trecut prin ceva asemanator cu tine) si de asta inteleg despre ce vorbesti... Imi pare tare rau de copil, totusi poate o sa se recasatoreasca sotia si copilul nu va fi nevoit sa simta lipsa tatalui.

| KimBianca a răspuns (pentru mariass):

Imi pare rau pentru tine sad. Umm, nu m-am simtit rau pentru ca eram prea mica si adevaratul tata pentru mine e cel care m-a crescut. Treaba lui ce face, eu doar am simtit nevoia sa raspund. E aiurea ca unii oameni gandesc asa T_T

| Andandut a răspuns:

Stii, nu vreau sa te critic dar vina iti apartine in totalitate...
Daca o iubeai cu adevarat pe fosta prietena, nu te mai casatoreai cu actuala, oricat de mult ar fi insistat. Nu ai nici o scuza pentru ca te-ai casatorit.E banal sa spui ca ai facut-o doar pentru ca ea a insistat mult, stai un pic, daca un om insista sa te arunci intr-o fantana, tu te arunci doar pentru ca el insista? Dar nu te gandesti si la ceea ce vrei tu? Nu-ti exprimi si tu opinia?
Daca sotia ta a insistat sa va casatoriti si tu chiar nu vroiai, iti garantez eu ca ea putea sa se puna in cap si tot nu te casatoreai cu ea. Nu ai putut sa o ignori, sa o lasi sa vorbeasca singura? Pentru ce i-ai ascultat insistentele?
Ai avut tu vreun scop, nu?
Ai vrut sa o uiti pe fosta, casatorindu-te, nu?
Dar un copil de ce ai mai facut daca stiai ca actuala sotie nu e femeia vietii tale? La 30 de ani inca ai mai mers pe principiul ca un copil leaga doua persoane si le face sa se iubeasca? Gresit! Dupa parerea mea astea-s doar mituri. Sunt dezamagita ca la varsta ta ai putut sa gandesti asemenea lucru in legatura cu copilul.
Dar daca nu o placeai pe femeia cu care te-ai casatorit, de ce nu ai lasat-o pe ea balta ca sa te duci sa iti cauti una care sa te atraga cu adevarat si pe care sa ajungi sa o iubesti? De ce te-ai grabit asa?
Daca nu era copilul la mijloc, cu mare inima iti spuneam: divorteaza! Dar acum ca ai un copil, trebuie sa-ti asumi responsabilitatea sa-l cresti. Tu te-ai simtit bine cu sotia ta, ai facut un copil, iar acum el trebuie sa suporte faptul ca tu il vei parasi? Urat!
Chiar daca e mic, simte, sa stii ca simte!
Cand va mai creste vrei sa ajunga sa te urasca? Nu se stie ce se va intampla dupa un timp, poate si tu vei avea nevoie de el, asa cum are nevoie el de mama si TATA acum, si iti va intoarce si el spatele, va pleca si el asa cum ai tu acum tendinta sa pleci. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci!
Esti sigur ca fata asta de 19 ani nu este doar un moft pentru tine? Sincer eu cre d ca e doar un moft... Te atrage fructul interzis, iar cand o sa ajungi sa-l ai, o sa te plictisesti de el vazand ca nu mai este atat de interesant precum iti imaginai... Si ce se intampla? O sa pierzi si fata de 19 ani, dar si sotia cu copilul.
Daca divortezi crezi ca o sa mearga relatia cu acea fata de 19 ani? Crezi ca te vei vindeca vreodata de gelozie? Poate te vindeci de gelozie prin vorbe asa, promitandu-i fetei aleia marea cu sarea, dar prin fapte tot zero vei fi. Odata ce v-ati despartit din cauza geloziei, e clar ca ea nu e capabila sa te accepte asa gelos cum esti tu. De fapt daca v-ati despartit e clar ca nu v-ati iubit cu adevarat. Daca exista iubire adevarata din partea amandurora, nu se ajungea la despartire. Crezi ca daca te vei impaca cu ea nu va mai fi la fel ca in trecut? Va mai fi! Pentru ca tu nu te vei putea schimba iar ea nu va fi capabila sa intretina o relatie cu un tip gelos. Daca era capabila, acum erati impreuna. Daca totul era asa minunat, nu mai erati despartiti acum, crede-ma.Nu mai baga cuvinte din astea frumoase aiurea, ca n-are rost. Minunat este atunci cand esti iubit cu tot cu defectele tale, ceea ce acea fata de 19 ani nu a putut, asa ca s-a ajuns la despartire. Deci nici acum nu ai deschis ochii? Cand ii vei deschide? Cand vei divorta iar acea fata iti va da cu flit spunand ca vrea sa-si traiasca viata cu baieti mai apropiati de varsta ei?
Sau ce credeai ca o sa ramana toata viata cu tine? Te inseli amarnic. E tanara, vrea sa mai experimenteze cu siguranta, vrea sa-si traiasca viata, nu sa fie tinuta in lesa.La 19 ani inca e copila, iti poate da cu flit in orice moment si iar te trezesti cu ochii in soare..crezi ca merita sa te risti?
Poate sotia ta chiar te iubeste, poate ai sa ajungi sa o iubesti si tu pe ea. Nu-l mai lua pe "nu" in brate! Bafta!

| adrian22adrian explică (pentru Andandut):

Da, m-am casatorit sa o uit pe fosta si uite ca nu a fost asa, o iubesc si gata, ce vrei mai mult? M-a luat valu si am facut multe greseli. Eu ma intalnesc cu fosta si i-am spus ca o sa divortez dar mi-a zis ca nu vrea sa stie ca baietelul meu va suferi mai tarziu. Si ea ma iubeste si vrea sa fim impreuna.

| AlexyLuvvU a răspuns:

Iti spun de acum ca o sa zic totul pe fata. Deci fara suparare(este o critica ce se vrea a fi constructiva ).
Daca ai fi iubit-o atat de mult pe fata aceea de 19 ani nu te-ai fi casatorit oricat de mult ar fi insistat sotia, si nu ai fi facut acel copil. Pentru ca ma indoiesc ca l-a facut singura! Vina este a ta, pentru ca ai fost posesiv si nu te-ai gandit cand ai facut toate astea. Este oribil sa cresti fara tata. Dar este si mai urat sa stii ca ai unul si totusi sa nu iti fie aproape si sa ti se para inexistent. Alegerea iti apartine in totalitate. Daca esti sigur ca, in timp, nu este nici o posibilitate sa iti iubesti sotia, atunci divorteaza, dar ai grija cum faci acest pas! Fii alaturi de copilas in continuare pentru ca nu are nici o vina. Nu il lasa sa creasca fara un tata. Viziteaza-l, ia-l sa stea uneori cu tine, jucati-va etc. Nu il lasa sa iti simta lipsa. Daca te impaci cu fosta iubita, ai grija sa nu o pierzi din nou si sa regreti si ca ai divortat pentru ea. Succes! (nu uita de ce am spus legat de copilas. Este o fiinta nevinovata )

| adrian22adrian explică (pentru AlexyLuvvU):

Cu sotia nu mai este cale de intoarcere indiferent ce se va intampla pe viitor cu mine si cu fosta. Gandeste-te ca acum in loc sa fiu langa sotie sunt aici si vorbesc cu voi si ma gandesc neincetat la fosta mea iubita. Am fost egoist pentru ca am vrut sa o fac sa sufere dar se pare ca eu am suferit mult mai mult decat ea.

| AlexyLuvvU a răspuns (pentru adrian22adrian):

Atunci gandeste-te la copil. Are vreo vina ca tu nu o iubesti pe sotia ta si ai facut o greseala casatorindu-te cu ea? Nu prea cred. Exista posibilitatea divortului dar eu zic sa te gandesti foarte bine inainte sa alegi. Daca alegi divortul, fii alaturi de copil in continuare. Nu il lasa sa simta lipsa unui tata deoarece este ingrozitor. O mama nu poate tine locul amandurora, si nici un tata vitreg in cazul in care ea s-ar recasatori. Un copil niciodata nu il va privi la fel sau te va uri pe tine pentru ca l-ai abandonat, asa ca acorda-i atentie.

| neutrino a răspuns:

Ipocrit se pare ca este putin spus. Se pare ca esti ceea ce se numeste, un mare cacanar.

| LolaLollita a răspuns:

Casatoria a fost o greseala? Copilul tot o greseala? Ce e in capul tau? Lasa copila de 19 ani sa-si traiasca viata. Ai grija de familia si de copilul tau.

| adrian22adrian explică (pentru LolaLollita):

Daca a-si stii ce a fost in capul meu probabil acum nu mai aveam o asemenea dilema. Cum sa o las in pace cand ea reprezinta totul pentru mine? Regret enorm casatoria asta.

| LolaLollita a răspuns (pentru adrian22adrian):

Intotdeauna gelozia si posesivitatea va indeparta persoana iubita de tine. Spun asta pentru ca am citit mai jos ce ai zis tu. Pana la urma e viata ta. Daca tu chiar crezi ca merita sa strici casnicia, mai bine o faci acum, cat inca e devreme, decat mai tarziu. Pe de alta parte, copilul nu are nicio vina, chiar daca nu va creste cu tatal lui, nu ar trebui sa-ti simta lipsa.

| adrian22adrian explică (pentru LolaLollita):

Asa este, copilul nu are nicio vina, dar nu vreau sa cresca langa doi oameni care nu se iubesc, cand va fi mare sigur va intelege. O sa fiu alaturi de el in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa fim seriosi diferenta de varsta este de 11 ani de ce te-ai mai casatorit iti zic eu de ce iti era frica ca te lasa pentru. altul din cauza varstei.
Invata sa uiti si sa iubesti.
Pt asta meri un pumn in gura ca esti prost numai tu stii ce este in mintea ta trebuie sa inveti ceva: daca o iei pe un drum nu te mai uiti inapoi.
Nu ai fost in stare sa gasesti o fata apropiata de varsta ta probabil pe aia ai cunoscut-o la 15 ani.

| adrian22adrian explică (pentru anonim_4396):

Da mi-a fost frica sa nu o pierd si din cauza comportamentului meu posesiv ne-am despartit, iar acum mi-o doresc inapoi mai mult decat orice pe lume. Ce treaba are diferenta de varsta? Niciodata nu-i tarziu.

| WildDream a răspuns:

Fata aia are doar 19 ani, de ce vrei sa-i strici si ei viata asa cum o sa i-o strici actualei sotii cat si copilului tau? Daca tii la aia de 19 ani asa mult precum zici atunci las-o in pace sa-si gaseasca pe unu mai de varsta ei si sa nu aiba pe constiinta faptul ca i-a luat copilului tau tatal de langa el...

| Keith a răspuns:

Nu e bine nici ceea ce ai facut nici ceea ce vrei sa faci si acum sa justific, nu trebuia sa te insori daca tu nu simteai nimic pentru actuala sotie pentru ca ea se pare ca te iubeste sincer nu merita ceea ce i-ai facut si acum ca aveti si un copil vrei sa o parasesti, ai 30 de ani gandeste-te putin, fata ai de care esti tu indragostit are 19 ani e tanara oricand poate sa isi gaseasca o partida mai buna si crezi ca te mai accepta stiind ca ai un copil, si chiar daca tu nu o iubesti pe sotie gandeste-te la copilul pe care l-ai conceput, el nu are nicio vina in toata treaba asta.Asuma-ti consecintele pentru alegerile facute.

| fataciocolata a răspuns:

Cel mai bine ar fi s-o uiti pe cea de 19 ani, va fi mai bine pentru toata lumea, tu
Chiar crezi ca cea de 19 va ramane cu tine pentru toata viata? nu, logicea are 19, tu 30.este doar o copila, nu stie ce vrea, peste cativa ani nici nu se va mai uita la tine! cel mai bine este sa ramai alaturi de sotia si copilul tau, ce simti pentru fata Accea este doar ceva trecator!
Te pup, ai grija Ce faci!

| adrianamara a răspuns:

Cred ca in cazul tau ar trebui sa te gandesti la copilas si mai apoi la tine! De ce te-ai mai casatorit daca nu o iubeai? Vezi ce atunci ai fi putut evita foarte simplu acum vei face doua persoane sa sufere? Si crezi ca daca vei divorta vei putea fi fericit stiind ca cineva plange dupa tine? Niciodata sa nu -ti creezi fericirea pe nefericirea altuia pentru ca nu va merge! De asta sunt eu impotriva casatoriei bazata pe altceva in afara de dragoste!

| ANDREIAd a răspuns:

Incearca sa-ti faci sotia fericita si mai ales copilulu. si tine minte ce-ti spun aici. UN COPIL ARE NEVOIE SI DE MAMA SI DE TATA. nu-ti distruge casnicia si nici viitorul copilului doar pentru ca tu nu ai stiut sa faci alegerea corecta. ce a fost in capul tau cand te-ai casatorit/ daca nu aveai copilul ala puteai sa dai divort fara sa te uiti inapoi. e decizia ta, dar gandeste-te si la ingerasul ala mic.

| ANDREIAd a răspuns:

Macar incearca sa-ti salvezi casnicia. poate cu timpul o sa te indragostesti de ea, daca nu ia cea mai corecta decizie care crezi ca o sa fie buna pentru toti 3 nu numai pentru tine....sau poate fosta iubita te tenteaza doar pe partea sexuala......gandestete bine a doua oara.

| adrian22adrian explică (pentru ANDREIAd):

Crezi ca nu stiu sa fac diferenta dintre iubire si sex? Cum pot sa ma indragostesc de ea daca ma gandesc mereu la cealalta?

| ANDREIAd a răspuns (pentru adrian22adrian):

ai 30 de ani..gandeste cu capul nu cu picioarele. fa ce vrei, dar eu sunt de acord cu ce a zis lollip0pk. tu fa ce vrei. eu una nu te judec pentru ce ai facut dar nici nu sustin ceea ce vrei sa faci. fata respectiva are 19 ani, poate o sa-si gaseasca pe altul dupa ce vei divorta. cat de mult ti la copilul tau? dar eu nu prea intelg un lucru. sunt atatea metode ca sa nu concepi un copil iar tu nu ai facut asta. de ce? trebuia sa te gendesti la persoana pe care tot spui ca o iubesti atat de mult inainte sa faci copilul. copilul intr-o casnicie e cel mai frumos dar pe care tu al trebui sa-l pretuiesti cel mai mult si la care ar trebui sa te gandesti cel mai mult. pui o fata de 19 ani in fata copilului? uitate si tu ce se intampla in ziua de azi cu copii care au parintii despartiti. sper ca daca vei divorta sa te accepte iubita ta cu tot cu copil si sa te casatoresti cu ea iar copilul sa aiba un viitor frumos si sa fie cuminte. dar gandeste-te ca vei mai face copii si cu cealalta si nu stiu cata iubire poti sa imparti. stiu ca tie greu

| Omniscient27 a răspuns:

Esti un exemplu negativ pentru cei care nu se gândesc decat la sex când sunt tineri si nu se gândesc la consecinte.
SFAT? Ramai cu ea, it's to late dude! trop tard happy

| xeod a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa incerci s-o uiti, sau ma rog, sa faci orice altceva ce te impiedica de a te mai gandi la fosta prietena.
Un exemplul bun ar fi sa-ti petreci cat mai mult timp cu sotia & copilul.
Daca nu mai esti ATAT de interesat de sotie nu dispera..incearca sa gasesti acea flacara in rodul iubirii voastre - copilul iar cu timpul o sa-ti recapeti iubirea pierduta.
Intr-adevar, este rau ca ai asemenea ganduri, dar gandeste-te ca este vorba de un copil si pana la urma este o parte din tine.Imagineaza-ti cum ar fi sa cresti fara tata sau si mai rau - sa te intorci la fosta iubita apoi o sa vina si un copil iar ea sa plece.
In orice caz, tu trebuie sa dedici cat mai mult timp copilului.

| Andreea12315 a răspuns:

... si o vei lasa pe sotia ta singura cu un copil? Tu nu ai minte? Nu-ti pasa de acel copil? Stii ce nasol e sa cresti fara un tata?

Mai bine ai uita-o pe fata de 19 ani. E greu, dar... eu zic ca asa ar fi mai bine.

| adrian22adrian explică (pentru Andreea12315):

Stii cat de greu este sa stai cu o persoana in pat si tu sa te gandesti la alta? Nu e singura femeie care va creste un copil singura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adrian22adrian):

Se pare ca ai luat deja o decizie. care e intrebarea ta pana la urma?

| ics0ics a răspuns:

Situatia in care te afli este foarte dificila.Este foarte greu sa stai cu cineva pe care nu il iubesti...dar totusi cum ai facut pasul acesta.De obicei barbatii sunt destul de selectivi in ceea ce priveste o viitoare sotie, adica, mai intai de toate trebuie sa o iubeasca si apoi urmeaza un lung sir de "teste " in ceea ce le priveste pe femei. Tind sa cred ca te-ai casatorit doar pentru ca doreai sa uiti de fosta ta prietena si din cate se pare nu ai reusit.Ar trebui sa vorbesti oarecum si cu sotia ta despre situatia voastra, dar crede-ma...cel mai greu lucru este ca un copil sa creasca fara unul dintre parinti. Acum poate gandesti altfel, dar in viitor o sa vezi ca nu totul este roz cum pare.

| adrian22adrian explică:

Daca voiam sa fiu criticat aveam alta metoda. Daca aveti un sfat bun de dat de bine, daca nu, nu va mai chinuiti sa criticati atat.

| adrian22adrian explică:

Nu stiu ce a fost in capul meu cand m-am casatorit, ce-i drept sotia a insistat mult si cu copilul a fost la fel. Credeam ca odata cu venire pe lume a baietelui ma voi schimba dar nu...