| ElEmennt622 a întrebat:

Am atins penisul de vagin. Nu a curs lichid preejaculator. Exista sansa de a rămâne fata insarcinata?
(m-am spalat pe penis cu putin timp înainte de asta)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta exacta, precisa si CORECTA atat in privinta structurii oricarui ciclu menstrual complet, cat si a perioadei din ciclu in care exista posibilitatea de a lua nastere o noua forma de viata, trebuie sa cunosti urmatoarele informatii si explicatii :
-- PERIOADA (timpul/durata) numarului de zile care sunt cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii in cazul a 2 menstruatii consecutive (una dupa alta), reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet.
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea de peste 24-25 de zile, este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza :
-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA, adica zilele in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
-- urmeaza a 3-a care reprezinta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care este POSIBIL sa apara sarcina daca ajunge sperma in vagin.
-- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma SARCINA este a 3-a, aduca cea de 5-6 zile a PERIOADEI FERTILE.
In primele 2 intervale de timp, adica in zilele de MENSTRUATIE si in zilele PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%, iar in ULTIMELE 9-10 zile ale perioadei INFERTILITATII ABSOLUTE formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.
In toate cazurile si perioadele mentionate/precizate se face referire la posibilitatea de formare a sarcinii doar atunci cand sexul practicat este neprotejat si SPERMA a fost ejaculata in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca nu, de unde si cu ce sa ramana?

| Teo29 a răspuns:

Pe viitor fiti mai cu grija, foloseste mereu protectie.

Te fereste de boli, sarcina si mult stres...

| DaniGl a răspuns:

Nu