| jj7700 a întrebat:

Am auzit de la destui pana acum care si-au facut circumcizie pentru fimoza ca dupa operatie pot decalota penisul. Cum vine treaba asta? Eu sunt circumcis si nu pot decalota pentru ca... nu am ce, am zero preput, nu se misca nimic sus-jos acolo, e cu capul la vedere si atunci cand e in stare flasca si e mica de la frig. Sunt eu mai ciudat sau acelor baieti nu li s-a facut de fapt circumcizie si nu stiu ce vorbesc? Circumcizia nu inseamna ca e extirpat complet preputul? Daca mai ramane ceva, cum vine asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca prin operatia chirurgicala denumita circumcizie, este eliminat in totalitate preputiul si in acel caz glandul penian (capul penisului) este in permanenta decalotat. In cazul celor care au fimoza mai grava/severa, prin interventia cirurgicala la care se recurge in anumite situatii, se recurge doar la incizarea inelului fibros in mai multe locuri si preputiul ramane intreg, sau de fapt se taie si elimina o mica portiune a preputiului de doar circa 1- 1, 5 cm, cea situata in capatul sau extrem. Sanatate!

| jj7700 explică (pentru corbulalbrosu):

Merci. Deci sa inteleg ca la cei care pot decalota dupa operatia de fimoza nu s-a facut de fapt circumcizia ci doar eliminarea acelui inel fibros? Practic ei sunt necircumcisi si au glandul acoperit de preput in continuare?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poate doar s-a tăiat frenulul.