| pantofipantofi a întrebat:

Am avut amenoree luna trecuta mi-a venit ciclul foarte greu, la vreo 51 zile, luna asta dupa ce mi-a venit am avut contacte cu ejaculare afara, pot ramane gravida daca luna trecuta am avut amenoree secundara? mi-am facut 1 test la 16 zile de la primul contact de luna asta si a iesit negativ, dar intre timp am mai avut si altele, mie ar trebui sa imi vina menstruatia zilele astea, ce riscuri de sarcina sunt?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa stii. Daca ai amenoree secundata, poti avea sterilitate (temporara sau definitiva). Dar e posibil oricand sa se produca o ovulatie spontana si sa ramai insarcinata (daca ai noroc). testul facut la 16 zile de la contactul sexual nu are nici o valoare daca este negativ (numai daca era pozitiv te puteai baza pe el).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La un ciclu destul de "zăpăcit" ovulația nu poate fi observată și sarcina poate apărea chiar dacă ai menstră și o dată la 6 luni. Mare grijă, protecția cu prezervativ te scapă de necaz și stres.
Consumă ceai de crețișoară în părți egale cu coada șoricelului care ajută la reglarea naturală a ciclului menstrual.
Sănătate.
Pa, pa.