| scorpioana a întrebat:

Am avut astazi un contact sexual protejat. Problema e ca pe la mijlocul actului sexual s-a rupt prezervativul chiar cand si-a introdus penisul. Si-a scos imediat si s-a oprit.
Nu imi mai amintesc exact. Eram destul de speriata. Parca a fost putin lichid pe penis. Dar putea sa fie din vaginul meu.
El nu a ejaculat si nu era aproape de final.
Credeti sa sunt sanse de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NEsansa de a se putea forma o sarcina in situatia descrisa poate fi considerata ca fiind apropiata... de 0 (zero). Iar in privinta lichidului care cel mai probabil a existat pe suprafata exterioara a prezervativului, se poate aprecia ca in mod sigur a reprezentat secretia lubrifianta care se formeaza/produce in vagin cu scopul de a umezi cat mai bine mucoasa vaginala, pentru a facilita si usura penetrarea vaginului de catre penis. Pentru a se putea da un raspuns mai precis si apropiat de realitate ar fi trebuit sa precizezi cea mai importanta informatie si anume daca sexul a fost intretinut in timpul sau in afara celor 5-6 zile ale periodei fertile a ciclului menstrual. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina se poate forma NUMAI/DOAR in cazul in care ajunge sperma in vagin, in una sau in toate zilele care apartin perioadei fertile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| PandaaPanda a răspuns:

Dacă ești sigură că nu a ejaculat, nu ai cum sa fii însărcinată. Stai liniștită, ca stresul duce la întârzierea ciclului și atunci chiar te sperii și stai pe gânduri. (experienta proprie) happy