| catalina1408 a întrebat:

Am avut ciclu pe data de 2 decembrie, care m-a ținut 7 zile(Ca de obicei) iar pe data de 16 decembrie am inceput sa am o scurgere maronie, cu mici chegulete, până pe 20 cand mi-a venit din nou. Pe 6 ianuarie am observat o scurgere asemănătoare, tot cu chegulete mici de sânge. Ma îngrijorează foarte tare. Ce poate fi? Mentionez ca mi-am inceput viata sexuală acum 5 luni, dar pana acum 2 luni nu a fost foarte activă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Activitatea hormonala este foarte/extrem de dereglata si din acest motiv si activitatea ovarelor este grav perturbata. Astfel pe acest fond al activitatii hormonale total imprevizibile, dar mai ales anormale, ciclul menstrual inceput in 2 Decembrie a fost un ciclu incomplet, in mod sigur anovulatoriu si a avut o durata de doar 14 zile. Urmatorul ciclu menstrual care inceput in data de 16 Decembrie si s-a terminat in data de 5 Ianuarie, adica dupa 21 de zile si din acest motiv poate fi considerat un ciclu menstrual complet (ovulatoriu) insa extrem de scurt, la limita inferioara de lungime. Este indicat sa te prezinti neaparat la o consultatie atat endocrina cat si ginecologica. Astfel de cazuri si situatii foarte neplacute si stresante, pot fi remediate doar medical, prin efectuarea initiala a unui set complet de analize endocrine si pe urma pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, sunt in stare sa analizeze si sa determine starea reala existenta in organismul tau si sa indice tratamentul hormonal de urmat, cu scopul de a incerca sa se regleze ciclul menstrual. In caz contrar, intreaga viata te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil, medicul ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa si amanuntita iti va prescrie sa folosesti pastile anticonceptionale o anumita perioada de timp pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!