| Ift_Flory_1997 a întrebat:

Am avut contact neprotejat acum o luna. Am mers la un ginecolog pentru un control obișnuit acolo medicul mi-a spus ca am un chist destul de mare pe ovarul stâng. Este posibil sa fie confundat cu o sarcina la început? Nu mi-a venit de 3 zile și de obicei era ff precisa, nu mi-a întârziat niciodată.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu draga, se vede ca habar nu ai, din cauza acelui chist ai dereglarile hormonale si ciclul vine cand vrea el, acel chist trebuie operat ca nu trece altfel, ce varsta ai? Multa sanatate

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea are cum sa fie confundat cu sarcina.Si nu orice chist este periculos.

| relian a răspuns:

Chistul ala e tot sarcina, doar ca este extrauterin, dar probabil o sa cada, se va duce, sper, altfel nu-i de bine.
Dar daca doctorul a zis doara ca e chist si nimic mai mult, inseamna ca o sa fii bine.
Vezi femeile pot ramane si fara sa fie fecundate, se intampla f rar dar e posibil.
Bine nu-i cazul tau, tu o sa fii in regula.

| Robert2526 a răspuns:

Chisturile astea sunt ceva foarte comun, nu ai de ce sa te ingrijorezi!
Menstruatia poate intarzia fix de la acel chist. Urmeaza tratamentul prescris de medic si stai linistita!

Nimeni nu poate confunda un chist cu o sarcina, oricat de tampit ar fi

| relian a răspuns (pentru Robert2526):

Ba bula, nu mai evalua tu raspunsurile altora, fa bine si tineti rahatu acasa, habar nu ai dar te apuci tu mare peste prajit sa faci evaluari.

Stii tu ces alea chisturi, esti cumva doctor si nu stiam? Ai idee cei ala un chist ovarian? Dar de chisturi care se opereaza ai auzit? Nu ai auzit, ca de auzeai nu te mai apucai tu sa faci evaluari.

De sarcina extrauterina ai auzit, stii cei aia, ai habar? Chistu ovarian, este de fac un ovul care nu sa mai desprins de pe ovar si sa cada in trompe, asta asa pentru cultura ta generala.
In general chiosturile astea le are orice femeie, cele mai multe ramain mici, se usuca si cad, is eliminat, dar unele tot cresc, tot cresc, asta daca nu stiai.
Cresc adica? Adica acel ovul creste, acolo au loc perocese de diviziune, habar nu ai dat te bagi ca musca in rahat laughing
Eu am spus ca doara medicul poatei sa spuna daca e un chist obisnuit sau e ceva mai grav, am scris asa sau ba?

Deci daca asa am scris nu vad ce te apuci tu sa evaluezi, fa bine si evaluiaza pe maicata, nu pe mine laughing
Pune mina pe o carte si mai citeste.Intrun chist de genul ce am aratat mai sus, adica ala ce creste se face destul de mare stii ce se afla in el? Pai nu stii, de stiai iti inghiteai limba laughing iti zic eu ce se afla, par, dinti, ochi, piele, etc.
Fa bine si pe viitor cauta sa stai in banca ta, nu esti aici tu sa evaluezi nimic, nu te pricepi la nimic, dar te apusi sa semnalizezi.

| Robert2526 a răspuns (pentru relian):

Vai de capul tau, dupa ce ca. mai si semnalizezi

| ionelagina a răspuns:

Chistul ovarian nu are nici cea mai mica legătură cu sarcina.