| ElMedina a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat in urma cu 3 zile, nu a ejaculat in mine însă peste aprox 15-20 de min am început al doilea număr, tot neprotejat, nu a ejaculat in mine. Pot rămâne însărcinată dacă rămăsese ceva pe penis de la prima ejaculare? După 15-20 min spermatozoizii mai trăiesc? Menționez ca a doua zi mi-a venit menstruatia, eram in perioada fertila?

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca a doua zi a venit menstruatia, nu poti da ramai gravida.

| Alecsandra11111 a răspuns:

Sunt sanse mici sa ramai dar sunt sanse. Mamei mele i-a venit timp de 3 luni ciclul si era insarcinata.

| Manugeo8 a răspuns:

Bună! Spermatozoizii trăiesc 24 ore. Dacă ți a venit menstruația nu trebuie să te îngrijorezi. Pastila de a doua zi se ia o dată la 6 luni și este normal să îți vină menstruația mai devreme sau mai târziu. Cel mai bine este să vă protejați data viitoare, ca să nu mai existe griji.

| ElMedina explică:

Și încă ceva, am luat odată pastila Postinor și peste 1 luna -2 am fost nevoită sa iau Ellaone. De atunci menstruatia mi s -a dereglat, îmi vine mult mai devreme. Eu aveam menstruatia foarte regulata, îmi venea pe 18-19 maxim cu o zi mai devreme sau mai târziu dar foarte rar se întâmpla sa îmi vina cu o zi mai devreme sau sa întârzie cu o zi. De când am luat acele pastile îmi vine mult mai devreme, pe 10 uneori pe 7-8. Ovulatia cum este dacă de ex eu pe 10 luna trecută și acum mi-a venit azi, pe 9, ieri am fost la ovulație?