| Valenty123 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat și luna trecut mi-a venit ciclul cu întârziere de aproape 2 săptămâni și m-a ținut mai puțin ( adică normal ma ținea o săptămâna și luna trecută m-a ținut doar 4 zile ) și de atunci am mai avut contacte sexuale cu prietenul meu și luna asta nu mi-a venit deloc, dar mi-a curs o picătura de sange pe chilot și când am pus tampon a curs o zi o consistentă maronie, e posibil o sarcina?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bai sa stii ca ar fi niste sanse, cam asa se manifesta "menstruatia peste sarcina" daca au trecut minim 3 saptamani de la contactu riscant, fa-i cateva teste de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este imposibil sa se poata exprima cu certitudine o parere catusi de cat plauzibila in situatia descrisa, in astfel de cazuri pentru a-ti da seama si a stabili catusi de cat precis daca exista sau NU o sarcina instalata in uterul tau, singura metoda existenta la indemana ta o reprezinta testul de sarcina. Astfel poti testa existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in urina pentru perioada zilelor situate cu peste 3 saptamani in urma. Sau sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Sanatate!