| DariaAlexandraGrigore a întrebat:

Am avut contacte sexuale neprotejate intr-o noapte. Ciclul luna trecuta in decembrie mi-a venit in data de 18, nu am ciclu regulat. Sa fac un test de ovulatie inainte sa iau pastila de a 2 a zi? Ma gândeam sa fac testul si daca e negativ sa nu ma ingrijorez. In cel mai rau caz iau pastila de a 5 a zi dar am inteles ca se da doar cu reteta.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua Pastila de a doua zi, ca are prea multe efecte secundare care iti vor nenorocii sistemul hormonal!
Folositi intotdeauna prezervativul, ca nu musca, doare sau mananca si in plus, va confera siguranta ca nu se poate produce nici o sarcina.

iata un scenariu riscat:
Potiface test de ovulatie azi si nu esti la ovulatie, dar sperma rezista in vagin 3-5 zile si peste 5 zile poti sa fii la ovulatie si atunci, ramani imediat gravida cu sperma care era deja in tine.