| cactusartier a întrebat:

Am avut contacte sexuale protejate in ultima luna. Astazi au incepu sa ma doara sanii la atingere, sunt extrem de balonata si am o durere parca in ovarul stang. Trebuie sa imi vina perioada in 5 zile. Ar trebui sa fiu ingrijorata ca as putea fi insarcinata? Toate contactele au fost protejate si prezervativele nu s-au spart.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca vorbim de contacte protejate si verificate, nu vad de ce sa-ti faci probleme.
Faptul ca te dor sanii e cel putin normal, avand in vedere ca esti inainte de ciclul mestrual cu 5 zile, de obicei cam cu 7 zile inainte poate aparea aceast mic sindrom premenstrual.La fel si balonarea,posibil sa fie datorata aceluiasi fapt,daca nu cumva ai mancat ceva care nu ti-a cazut bine.
E posibil sa-ti fie foarte sete,sa te enervezi mult mai usor decat in alte cazuri similare,sa fii nelinistita,totul e hormonal,stai calma.
Durerea din ovar poate sa fie o raceala,undeva ai umblat cu sosete subtiri sau te-ai udat la picioare,ai grija de tine si daca continua, vei avea nevoie de medic si reteta cu antibiotice, nu trece altfel, dar sper sa nu fie cazul.
Si, intr-adevar ar trebui sa te linistesti pentru ca stresul duce la dereglari hormonale care exact asta fac...intarzie ciclul menstrual!
Deci, calm!
Nu mai pune raul in fata, totul e bine si va continua sa fie bine, nici macar nu ar trebui sa te mai gandesti la asta! Ai fost prevazatoare si nu ai vreun motiv de neliniste, ok?happy

| AnemonaP a răspuns:

Din moment ce chiar tu ai afirmat că toate contactele au fost protejate și nu ai avut parte de vreun accident, cum să te gândești că ai putea fi însărcinată?
Simptomele unei sarcini sunt simptome normale, le poate avea oricine, chiar pe toate, fără să fie însărcinată.
Nu înțeleg de ce când aveți 2-3 simptome vagi, imediat vă gândiți că sunteți însărcinate.
Din moment ce știi cum se concepe un copil, știi cum se foloseste și contracepția, ce mai lipseste?
Grijile tale sunt nefondate. Când ai simptome de genul, poți frumos să consulți un medic, mai ales dacă simți o durere la un ovar, te duci frumos la medicul tau ginecolog. Mai ales, dacă ai o relație stabilă, puteți trece peste faza prezervativului.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca toate relatiile sexuale au fost protejate, atunci chiar nu ai motiv de ingrijoarare.
in ce priveste imbalonarea, aceea este produsa de ce ai baut si mancat in ultimile 24 de ore.
Din atata lucru nu trebuie sa te stresezi! Bea 2 cani de ceai fierbinte si gazele se vor elimina.