| RalucaAtesoaie13 a întrebat:

Am avut o neplacere sa se rupa prezervativul, iar prietenul meu a ejaculat pe pat dar nu stiu daca si in mine, după 30 min de la actul sexual am fost la farmacie si am luat escapelle. nu eram în perioada fertila având un ciclu regulat de 28 zile ultima data a venit pe 12 noiembrie si a tinut 3 zile (pana pe 15) deci eram spre perioada de infertilitate redusa. pe 5 era intamplat accidentul, iar mie pe 10 luna aceasta trebuia sa mi vina ciclul. problema e ca dupa 3 zile de la administrarea pastilei (8) am inceput sa am dureri de burta specifice ciclului si frisoane apoi sangerari. sangerarile m au tinut 5 zile, in primile 3 zile destul de abundente iar apoi mai putin. a fost ciclu oare sau reactia adversa? nu am observat schimbari de culoare. oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor afirmate si descrise in urmatoarea fraza : ""... având un ciclu regulat de 28 zile ultima data a venit pe 12 noiembrie si a tinut 3 zile (pana pe 15) deci eram spre perioada de infertilitate redusa. pe 5 era intamplat accidentul, iar mie pe 10 luna aceasta trebuia sa mi vina ciclul."" trebuie sa cunosti/sa afli ca informatia detinuta de tine si anume ca ""... deci eram spre perioada de infertilitate redusa."" este COMPLET GRESITA fiindca in cazul tau INCEPAND cu data de 1 (intai) Noiembrie ciclul tau menstrual a intrat in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE adica in ultimele 10-11 zile ale ciclului menstrual in care formarea sarcinii este ABSOLUT/100% IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculata in vagin in fiecare zi din aceasta perioada. Conform tuturor studiilor stiintifice si medicale a reiesit ca in ultimele 10-11 zile ale oricarui ciclului menstrual existenta unui OVUL VIABIL in uter este 100% IMPOSIBILA.
Este singura explicatie valabila si corecta care confirma faptul ca sangerarea menstriuala a avut loc si s-a desfasurat aproape ca si cele precedente, deoarece hormonii din pastila contraceptiva NU au mai avut timpul necesar sa deregleze intr-o masura prea mare activitatea hormonala din anteriorul ciclu menstrual. Fiindca oricum era absolut IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in urma actului sexual intretinut cu 4-5 zile inainte de data de pornire a menstruatiei reiesita din calcul, este absolut INUTIL sa mai fii ingrijorata in acest moment. Probabil ca o dereglarea mai intensa se va produce si manifesta in actualul ciclu menstrual. Multa sanatate!