| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relatie cu un baiat timp de aproape 2 ani. La inceput eu i-am facut niste faze destul de naspa, apoi vreo 4 luni el a trait alaturi de mine într-o minciuna, pentru ca nu i-am spus tot adevarul legat de una dintre acele faze naspa. Dupa aceste 4 luni i-am marturisit absolut tot. A suferit mult si cand a aflat doar bucati din ce se intamplase, a suferit si dupa ce i-am spus tot adevarul. Dar nu m-a parasit, desi ar fi avut motive intemeiate. A ramas langa mine, a avut extraordinar de multa rabdare să-mi explice zi de zi ce nu e bine si ce e bine, iar dupa inca cateva luni m-a schimbat. Acum sunt alta persoana: fidela, calma, buna, intelegatoare. Totul era ok, pana cand a inceput el sa imi faca faze naspa. Am zis ca il inteleg, am trecut peste, am avut rabdare, l-am inteles. Apoi a fost o perioada in care nu s-a intamplat nimc, eram ok. Ajunsesem amandoi foarte gelosi si poesivi: nu eram de acord sa vorbim cu fete/baieti deloc. Niciun mesaj legat de nimic, absolut deloc. Ne-am dat seama ca nu e bine, am comunicat si am ajuns la concluzia ca nu ajungem nicaieri asa. Eu i-am acordat multa libertate, el a zis ca o va face, dar nu a facut-o. Eu am tot asteptat. In tmpul asta el a inceput sa reia legatura cu o fosta prietena. Eu o cunosteam si era o fata super ok, asa ca am fost de acord. Pana cand situatia a scapat de sub control. Nu m-a inselat (sarutat sau vorbit chestii intime) cu ea, dar a facut niste chestii care m-au deranjat. Din cauza asta am suferit cateva luni bune, pentru ca nu voia sa renunte la ea. Intr-un final a renunat, eu am trecut peste, am zis: "hai ca inca se mai poate" tinand cont ca ne iubim foarte, foarte mult, iar el mereu m-a ajutat, a avut grija de mine, mi-a dat sfaturi, nu mi-a vorbit urat niciodata desi eu am facut-o, a fost langa mine cand nimeni nu era si a facut foooarte multe lucruri pentru mine. A fost ok ceva timp, iar in vacanta el a plecat din tara. Dupa vreo 2 saptamani i-am spart contul de Facebook si am gasit niste conversatii cu fete. M-am suparat foarte tare, ne-am despartit, pentru ca nu erau conversatii potrivite, dar nici nu erau conversatii prin care ma tradase sau ceva de genul. Suntem despartiti de aproape 2 luni si el, de cand ne-am despartit, insista sa ne impacam. Eu sunt indecisa, pentru ca imi zice ca se schimba si ca stie unde a gresit si ce nu e bine dar a mai spus astea de multe ori. Credeti ca ar trebui sa mai incerc? Eu inca sufar dupa el. Mai trebuie sa mentionez ca el inca e foarte posesiv si eu nu suport asta, dar a zis ca se poate schimba. Pe parcursul relatie ne-am tot despartit si impacat de vreo 5 ori. Se mai merita sa continuam? El e un baiat bun si sunt sigura ca nu m-ar insela, dar totusi imi face fazele astea. Eu nu i-am dat niciun motiv de gelozie dupa ce m-a schimat, mi-a zis si el ca am fost perfecta pentru el, dar tot nu stiu ce l-a determinat sa imi face fazele alea cu fete.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să te-nveți minte să bagi nasu' unde nu-ți fierbe oala!
Pune-ți cenușă în cap și roagă-l să te ierte (a N-a oară).
Dac-o mai rezista...

| Bianca535 a răspuns (pentru mihai69):

De ce crezi ca eu sunt vinovata?

| mihai69 a răspuns (pentru Bianca535):

Pentru că tu ai intrat în viața lui privată (DA! chiar și într-un cuplu are fiecare o parte de viață privată) fără niciun drept și ai interpretat cel mai probabil cu totul eronat și exagerat ceea ce ai găsit acolo.
Să mai spun că ceea ce ai făcut tu e infracțiune și dacă el ar vrea te-ar putea da pe mâna poliției pentru asta și nu prea ai avea ce face?!? Din fericire, cred că e destul de OK și nu o va face. Dar pe viitor să-ți fie o lecție, să nu mai intri în „cercul" lui.

| Bianca535 a răspuns (pentru mihai69):

Ok, ai dreptate. Dar in legatura cu toata situatia? Mi-a zis ca se schimba de multe ori si nu a facut-o

| mihai69 a răspuns (pentru Bianca535):

Din punctul meu de vedere, ceea ce vrei tu să schimbi la el este benign; în afară că tu ești nemulțumită de acele lucruri, el (în sine /de fapt) nu face nimic rău.
Poate e timpul să înveți și tu să fii mai tolerantă, mai răbdătoare. Și - mai ales - mai discretă.
Bun - nu vreau să crezi că îi țin cu tot dinadinsul partea; dar încearcă să judeci situația din punctul lui de vedere. Fără să mai fii tu - caută să judeci după modul lui, nu folosind „prejudecățile" tale.

| seth2016 a răspuns:

>> Credeti ca ar trebui sa mai incerc?
Nu.

Din ce ai povestit inteleg ca sunteti intr-o relatie de tip double-bind si cand sunteti impreuna iese cu scantei. O relatie de tipul asta rezulta din modul de a comunica unul cu celalalt. Intr-o asemenea relatie se transmit mesaje care se contrazic. Efectul este ca celalalt intra in ceata.

Din povestea ta:
- Eu i-am acordat multa libertate.
- Am suferit cateva luni bune.
Daca ii acorzi libertate nu ar trebui sa suferi. Sau nu ii acorzi libertate.

Inteleg ca ati incercat sa o dregeti, ceea ce e ok. Dar e foarte greu de dres doar de catre voi doi, mai ales la varsta voastra. E greu si cu ajutor.

Ei zic ca sansa ta este o pauza acum. Si cand te simti pregatita imprieteneste-te cu alt baiat.

Bafta!

| Bianca535 a răspuns (pentru seth2016):

La ce te referi prin "doar de catre voi doi"?

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

Mai adaug ca nu se pune problema vinovatiei tale sau a lui. Vinovat, ca sa zic asa, este modul vostru de a comunica cand sunteti impreuna. Poate e mai greu de inteles. Daca o sa cautati o vina la unul sau la altul nu ajungeti nicaieri.

| seth2016 a răspuns (pentru Bianca535):

Adica fara ajutorul unui psiholog sau a unei persoane mature care comunica bine.

| Bianca535 a răspuns (pentru seth2016):

Am inteles ce spui, dar nu asta e problema noastra. Sunt sigura ca intelege ce vreau sa ii spun si ca intelege si ce vreau de la el. Dar cred ca avem moduri diferite de a gandi. Crezi ca o persoana extrem de posesiva, geloasa se va schimba? Stiu ca trebuie ajutata si din exterior, am mai incercat sa il ajut, dar fara reusita. Ar mai trebui sa incerc sa il ajut sa nu mai fie asa?

| seth2016 a răspuns (pentru Bianca535):

Nu se trage de la gandirea voastra diferita.

Persoana geloasa si posesiva se poate schimba schimband modul de a comunica intre voi si de a va comporta unul cu celalalt.

Poate incepe de la tine. Insa trebuie sa ai mare grija ce transmiti ca sa nu alunece relatia in double-bind. Solutia este sa nu oferi mesaje care se contrazic. E simplu, dar nu usor.

| Dem0N a răspuns:

Urat urat urat! Daca nu ai incredere in partenerul de langa tine si recurgi la asemenea chestii nu l iubesti cu adevarat. Gandeste-te ca aceasta "gelozie' il va face intr-o zi sa caute libertatea in bratele altei persoane...Impaca-te cu el daca mai vrea. Dupa cate ai facut tu el te-a iertat, tu nu poti trece peste niste conversatii. Chiar e dezgustator genul asta de femeie

| Elissse5643 a răspuns:

Ati gresit amandoi, eu zic sa ii mai dai o sansa, deoarece el vrea sa se schimbe pentru tine.Nu renunta la el, dar nu te lasa nici mai prejos.Va dati parolele de Facebook si asa veti fi siguri ca nu va faceti faze nasoale reciproc.

Succes!