| larisam6242 a întrebat:

Am avut parte de un act sexual acum câteva zile, cam 5-6 zile au trecut de atunci și eu am dureri abdominale pe care le simt ca și înainte de menstruație. Țin să menționez că menstruația s-a încheiat cu o zi sau 2 înainte de acul sexual. Oare de la ce am aceste dureri?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca actul sexual desfasurat a fost primul pentru tine, atunci acest disconfort se datoreaza maltratarii musculaturii vaginale si pelvine.Este normal si nu trebuie sa iti faci griji. Poate dura 2-3 zile sau 10.Asta nimeni nu poate aprecia deoarece conteaza mult felul in care s-a desfasurat actul sexual, gradul fortarii musculaturii, durata, dimensiunile penisului, modul si timpul in care organismul tau repara microleziunile rezultate in urma fortarii musculaturii.

Daca actul sexual nu a fost primul, atunci cauzele pot fi diverse (infectii, leziuni etc.) dar poate fi si actul sexual in sine daca acesta s-a desfasurat in conditii mai dure, in pozitii in care organele tale erau mai expuse, sau daca penisul era mai lung decat lungimea canalului tau vaginal pana la col si au existat fortari si presiuni asupra vaginului, colului etc.

| larisam6242 explică (pentru Floridori):

Și dacă încă nu au dispărut durerile? Poate exista alte cauze?

| Floridori a răspuns (pentru larisam6242):

Pot exista alte cauze, dar depinde de intensitatea durerii, de unde este localizata. Dupa cum am spus, durata acestui disconfort depinde mult de cat de mult a fost maltratata musculatura sau chiar cervixul, de cat de brutal a fost actul, de dimensiunea penisului, de durata, de pozitii etc.
Tu ai specificat ca durerile sunt ca cele prezente in cazul sindromului premenstrual.S-a schimbat ceva intre timp? Le simti diferit? Intensitatea durerii a crescut sau a scazut?

| larisam6242 explică (pentru Floridori):

A început să dispară încet. Totuși mulțumesc mult pentru răspuns

| Floridori a răspuns (pentru larisam6242):

Faptul ca se amelioreaza este un semn bun.Este posibil sa dispara in totalitate in cateva zile.
Pe viitor fii atenta daca vor mai aparea astfel de simptome. Daca acest episod a fost unic, indiferent de cauza, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Dar daca se repeta, incearca sa mergi la medic.
Numai bine!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate sunt crampe de la burta, din cauza unui colon iritat, a unei constipatiis au poate gaze intestinale... fiindca sunt asemanatoare cu durerile de dinainte de a veni ciclul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la abdomen.

Răspuns utilizator avertizat