| anemia12 a întrebat:

Am avut primul contact sexual in urma cu 3 ani, a durat foarte putin, nu a existat sangerare si nici nu m a durut, in schimb in urma cu putin timp am avut din nou contact cu prietenul meu, iar prima data cu el a fost foarte dureros si am avut sangerare! e posibil ca doar acum sa mi se rupa himenul?

ps: stiu ca nu am mai fost virgina de la primul contact!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai erai virgină ( nici dpdv fizic ) nici după primul contact sexual ( de acum 3 ani )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Totuşi, poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea şi/sau durerea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Da, e foarte posibil ca dezvirginarea completa sa se fi produs abia acum.

| lex79 a răspuns:

Da. Himenul la multe femei este elastic şi nu se rupe niciodată, la altele este puţin elastic şi se poate rupe oricând, chiar şi la primul contact sau la al 10-lea. Depinde de la organism la organism. Asta nu înseamnă că dacă himenul nu s-a rupt eşti virgină. Virginitatea se încheie cu primul contact sexual, indiferent de natura lui.

| SeNsibilu a răspuns (pentru lex79):

Da ai mare dreptate si Vezi ca daca e primul contact nu simpti nimic dar dupa al 3-lea 4-lea o sa se rupa si o sa crezi ca esti isarcinata sau alte... Daca folosesti prezervativ nu patesti nimic!

| Andrei4g a răspuns:

Acum depinde si de marimea organului, ca sa zicem asa. daca la primul zici ca a durat putin si o fi fost o intromisie superficiala acum se pare ca a fost ceva mai serios si de aici si 'daunele' mai mari. Pe viitor da o mare atentie preludiului si nu va grabitilaughing Distractie si satisfactie!laughing

| CEl8oo a răspuns:

Tu ai vazut ce ai scris ca in urma cu 3 ani a durut foarte putin si nu au existat singerari, si acum iar cind ai avut alt contact, iar prima data cu el a fost foarte dureros si ai avut singerari...ce sa intelegi aici?

| anemia12 explică (pentru CEl8oo):

Cand am avut al doilea contact, dupa 3 ani a fost foarte dureros si am avut sangerari!

| CEl8oo a răspuns (pentru anemia12):

Pai atunci nu s-a rupt de tot si acum s-a rupt!