| iulicab a întrebat:

Am avut "relații" intime cu prietenul meu cu o săptămână înainte să-mi vina menstruația. Când mi-a venit m-a ținut 5 zile, a 5 a zi a mai curs puțin, nu am avut absolut deloc dureri nici nu am simțit că sunt la menstruație și plus de asta mi-a curs și mai puțin decât îmi curgea de obicei, de obicei noaptea curgea mult, iar acum abia umpleam un absorbant iar pe zi schimbam unul dar adunat se umplea doar unul foarte bine. Sângerările au fost normale, culoarea obișnuită, credeți că pot fi însărcinată? SUNT VIRGINA SI NU AM FOST PENETRATĂ SI NU A EJACULAT. Sunt îngrijorată.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu multa atentie informatiile si toate explicatiile care sunt precizate si prezentate in urmatorul raspuns vei reusi sa intelegi ca in momentul in care a fost intretinut actul sexual, ciclul menstrual este in asa numita perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual.

IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU poate sa existe niciodata un OVUL VIABIL in acest moment in uter.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu esti gravida.

| Paul754880338 a răspuns:

Sunt curios daca poti sa fii atat de insistenta incat sa mergi cu intrebarea asta pana in Octombrie. Atunci sigur ti-ai caistigat dreptul de a debita orice ineptie, fara a fi etichetata ci doar... mangaiata pe cap