| vkktor a întrebat:

Am avut relatii si prietenul din greseala a dat drumul in mine, eu repede m-am ridicat in picioare si am observat ca din vagin curge sperma, dupa care am mers la wc, e posibil sa fi ramas insarcinata?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Riscul exista! De ce nu ati folosit prezervativul?! Fuga la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca poti ramane insarcinata, daca tu esti in perioada fertila.
Este nevoie doar de 1 singura picatura care sa contina sperma, ca sa ramai gravida!
Vezi daca-ti vine ciclul luna viitoare, daca nu, direct la mamica sa-i spui povestea!

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece nu aveti cele mai elementare informatii cu privire la mecanismul prin care se poate produce/naste o sarcina citeste cu atentie urmatoarele informatii : Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca SIMULTAN/CONCOMITENT si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si trebuie tot in mod OBLIGATORIU, SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Sper sa intelegi si sa-ti fie de folos pe viitor explicatiile prezentate chiar si doar asa foarte pe scurt. Multa sanatate!

| Codecs a răspuns:

Depinde cand si in ce perioada fertila esti, daca s-a intamplat inainte sa iti vina ciclul sansele sunt foarte mici, dar daca nu atunci este sansa destul de mare. dar! multi cred ca daca o data o faci si ejaculezi si ramai insarcinata, nu neaparat!

| Topor_Adriana_1985 a răspuns:

Da, cred ca ai ramas insarcinata