| RazvRazvan5456 a întrebat:

Am avut un contact protejat cu iubita mea, totul a fost ok, dupa ce am dat prezervativul jos, m-am șters cu un șervețel umed si apoi dupa vreo 2-3 minute, i-am introdus degetul in vagin. Este posibil sa fi avut sperma pe deget? Vizibil nu am avut dar posibil ceva minuscul foarte puțin.
Mai sunt 7 zile si trebuie sa ii vina menstruația. Posibil sa rămână însărcinată?
Va rog să lăsați răutățile de-o parte.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ultimele 9-10 zile si chiar 11 zile in cazul ciclului menstrual foarte regulat, reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, adica zilele in care este 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si atunci cand sperma este ejaculata in vagin de fiecare data la terminarea fiecarui act sexual.
Pentru informarea corecta, trebuie sa stii ca este stabilit in mod absolut sigur, cert si precis, prin cercetari stiintifice si prin studii medicale ca intotdeauna (cu rare exceptii) in decursul unui ciclu menstrual, unul dintre cele 2 OVARE produce 1 singura data 1 singur OVUL si acest lucru se intampla cu FIX 14 zile inainte de ziua in care se va produce urmatoarea menstruatie. Bineinteles ca doar in cazul in care NU a are loc fecundarea ovulului si din acest motiv se incepe un nou ciclu menstrual. Intre ziua in care are loc ovulatia si ziua urmatoarei menstruatii se situeaza asa numita PERIOADA LUTEALA a ciclului menstrual care are mereu lungimea FIXA de 14 zile. De asemenea este stabilit, determinat stiintific si medical faptul ca OVULUL ''traieste'' si este VIABIL (fecundabil) de obicei intre 8 -12 ore dupa eliberarea din folicul. In cazuri rare traieste intre 12-18 ore si extreme de rar poate sa traiasca in jur de 24 de ore, ceea ce reprezinta timpul pe care il are ovulul la dispozitie pentru a fi fecundat de un spermatozoid. Sau spus mai concret, procesul de fecundare a OVULULUI VIABIL este posibil NUMAI/DOAR in ziua in care s-a produs eliberarea sa din foliculul ovarian. De asemenea este stabilit tot stiintific si medical, faptul ca atunci cand NU a avut loc fecundarea, ovul va intra incepand cu a 2-a zi intra in procesul de degradare rapida prin imbatranire si degenerare in urmatoarele 3-4 zile dupa care incepe procesul de destramare si dizolvare a resturilor ovulului. O parte a ovulului este resorbit de tesutul endomerial iar o alta parte se ataseaza pe peretele uterului si formeaza pata galbena, care incepe sa produca hormonul progesteron. In concluzie dupa trecerea a circa 4 zile de la ovulatie, OVULUL NEFECUNDAT, se dezintegreaza si efectiv dispare din uter intotdeauna cu circa 10 ZILE inainte de ziua de terminare a ciclul menstrual.
In concluzie/consecinta datorita faptului ca ovulul dispare din uter dupa trecerea a circa 4 zile de la ovulatie sau cu circa 9-10 zile din cele ramase pana la terminarea ciclului menstrual :
-- rezulta ca formarea sarcinii devine IMPOSIBILA fiindca in uter NU poate sa existe un ovul viabil cu 9-10 zile inainte de data la care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie.
-- Din acest motiv in ultimele 9-10 zile sexul poate fi intretinut fara protectie si ejacularea spermei in vagin poate fi facuta fara retinere fiindca aceasta perioada de 9-10 zile, reprezinta faza de INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, cea in care formarea sarcini este 100% IMPOSIBILA. big grin
Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ar fi vreun risc.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

De ce nu-i bagi degetul inainte? N-a avut orgasm sau de ce? laughing

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Pentru formarea unei sarcini, este nevoie de o anumită cantitate de sperma. Refuz sa cred ca ar putea rămâne însărcinată dintr-atât!

| Adry05 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Nu-i adevarat, nu exista o cantitate anume de sperma, poate ramane insarcinata si de la un singur spermatozoid daca ala ajunge sa fecundeze ovulul

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Adry05):

Bună! Da, nu zic ca nu ai avea dreptate! Dar în condițiile sale enumerate, sunt sanse destul de mici. Oricum parerile sunt împărțite...cum se mai spune că se tine cont si de calitatea spermei, nu doar cantitate

| Adry05 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

In conditiile alea, da, dar si daca ii ajunge unu singur acolo si se nimereste sa fecundeze, tot e posibil. Deci nu conteaza daca ejaculeaza un pic sau tot, sanse cam tot la fel sunt. In ceea ce priveste calitatea, nu ma pricep, probabil cum sunt femei mai fertile si mai nefertile (care raman imediat insarcinate si care raman mai greu) asa si barbatii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Te rog eu, nu mai raspunde daca nu ai habar de nimic.
Daca ai stii macar putina anatomie, ai stii ca, nu-i nevoied e nici o cantitate enorma de sperma, ca-i suficient 1 singura picatura de sperma, care contine cateva milioane de spermatozozi.
Iar pentru 1 fecundare, este nevoie de 1 singur spermatozoid, dar care sa ajunga la ovul, in ziua ovulatiei.
Asadar, conditia ca fata aia sa ramana gravida este, ca ea a fie la ovulatie, iar sperma sa fie in interiorul vaginului ei.
Citeste aici:
http://www.ziare.com/......ei-1157984

| Carinaaaaaaaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ai tu de unde sa stii daca stiu eu sau nu anatomie, nu mă cunoști, deci nu vorbi! El a spus că au facut-o protejat, si a fost sters pe mâini cand i-a introdus degetul in vagin. Plus ca daca spune ca menstruatia e gata sa îi vină peste câteva zile, e clar ca e in perioada infertila, iar șansele sunt mici sa ramana însărcinată în astfel de condiții. E bine ca ai citit si tu un articol pe net, si gata stii perfect!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Nu prea ai tu habar de anatomie, atat vreme cat ai facut o greseala monumentala, pe care nu o realizezi nici acum, tocmai din lipsa cunostintelor.
Nu ai nevoie de cantitate mare de sperma ca sa lasi o fata insarcinata, dimpotriva, 1 singura picatura este mai mult decat suficient, pentru ca picatura aia, contine cateva milioane de spermatozoizi.
Fetita, eu nu am 18 ani si copilas facut din nestiinta, ca tine, ci de vreo 3 ori pe atata cu 2 copii adulti acasa.
Asadar, taci din gurita si fii respectuoasa, daca nu ai habar cum ai ramas gravida. Vad ca, in continuare pui intrebari despre sarcina si lipsa menstruatiei, mai les ca alaptezi.
Din bun simt, cand dai peste cineva care iti explica si te invata de bine, nu sari sa-i musti mainile, ci taci si asculti, invatand din sfaturile primite.

| ArisTOTelx a răspuns:

E posibil sa ramana insarcinata, depinde daca te.ai sters cu alt servetel sau pe partea cealalta cu servetelul pe deget nu exista sanse de asa ceva

| Ben9648 a răspuns:

Nu