| ElenaNitu a întrebat:

Am avut un contact sexual acum 22 de zile, bineinteles protejat. Partenerul meu nu si-a dat drumul. Mai e o sapt pana trebuie sa-mi apara menstruatia si am secretiile mai abundente si albe. Credeti ca ar trebui sa fac un test de sarcina?

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Calculeaza:
- din prima zi cand urmeaza sa-ti vina menstruatia scade 19 zile si vei afla prima zi fertila cand puteai sa ramai insarcinata.
- scade 12 zile si vei afla cand s- terminat aceasta perioada. Daca nu ai ciclul regulat, aceasta metoda nu prea este valabila, dar cred ca nu ai putut sa fi in perioada fertila in nici un caz, deoarece 22+7= 29 de zile.

| CiprianCampionu2000 a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci un test de HIV prima data si apoi sa-ti faci unu de sarcina.

| Iulian2007 a răspuns:

Nu noi ar trebui sa alegem pentru tine, daca sa faci un test de sarcina sau nu. Asta trebuie sa o faci daca simti asta. Depinde, in locul tau mi-as pune intrebarea de ce nu as face unul, dar in acelasi timp astept pana imi vine menstruatia. Daca imi vine, e clar ca nu are nicio relevata sa fac un test de sarcina. Itai ti as recomanda sa faci un test de HIP si pe urma si cel de sarcina.