| AnniaAKN a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat in care a ejaculat si dupa aproximativ o ora am avut unul neprotejat in care nu a ejaculat, stiu ca riscul unei sarcini e mare atunci cand alegi sa nu te protejezi dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept pentru ca mai sunt doua saptamani pana la ciclu si atunci o sa fac un test mai ales ca sunt singura care isi face griji in privinta asta pentru ca el e oarecum sigur ca nu are cum sa se intample.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pana in momentul de incepere a menstruatiei mai sunt 2 saptamani este posibil ca in acest moment sa fii exact in perioada de maxima fertilitate a actualului ciclu menstrual, bineinteles daca ciclul tau menstrual este regulat si astfel data de incepere a menstruatiei este corect determinata/calculata. De asemenea daca in perioada de circa 1 ora dintre cele 2 contacte sexuale, partenerul tau de sex NU a urinat, atunci se poate considera ca aproape sigur in uretra penisului a ramas o anumita cantitate de sperma si spermatozoizi care este posibil sa se fi scurs in mod involuntar din penis in vagin. In consecinta posibilitatea de a se forma/naste o sarcina este de la mare la foarte mare, insa numai in cazul in care NU s-a produs macar 1 urinare dupa ejacularea produsa la sfarsitul primului contact sexual. Testul desarcina se poate face doar dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ce v-a determinat sa nu va protejati si a doua oara?! Riscul e destul de mare, pentru ca pe canal mai raman destui omuleti, si daca nu a urinat intre timp, acolo au ramas destui.
Testul se face in a 21-a zi de la contactul neprotejat, din Prima urina de dimineata!
Daca ti-e teama trebuie sa mergi la consult la ginecologie!
http://www.mayoclinic.org/......q-20058518

| Purec a răspuns:

Daca as fi in locul tau, as apela la contraceptia de urgenta. Putea exista sprmatozoizi viabili si erai in perioada potrivita pentru a se putea intampla sa ramai insarcinata... Daca nu iti doresti un copil, incearca sa reduci acest risc! Personal nu cred ca sansele sunt atat de mari, dar ce e important e ca sansele exista...banuiesc ca nu vrei sa fi "norocoasa"

| Alexandru0007 a răspuns:

Daca nu ejaculeaza in tine, sunt sanse mici sa ramai. totusi e ok sa te protejezi ca sa fii sigura.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca mai sunt 2 saptamani pana la ciclu, inseamna ca esti deja in perioada fertila, iar a doua partida de sex neprotejat, ai sanse mari sa ramai insarcinata chiar daca nu a ejaculat in tine, pentru ca, au ramas spermatozoizi pe teava baiatului, de la partida anterioara, si s-au scurs in primele secunde cand a introdus penisul, in vaginul tau.
Din pacate, da, ai sanse foarte mari sa fii insarcinata!

| Emilian65 a răspuns:

In urma celui de al doilea act sexual neprotejat, este posibil sa fi ramas gravida.

| kandaraki a răspuns:

Timpul va arata, asteapta

| cristi10grei a răspuns:

Depinde daca in timpul asta de o ora pretenul tau a urinat! e posibil sa nu fi ramas intrebal si tu

Răspuns utilizator avertizat