| akiki a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat, prezervativul nu s-a rupt, totul a decurs normal, insa inainte de inceperea actului propriu zis capul penisului a intrat in contact cu zona intima. Exista sanse sa raman insarcinata? Ar trebui sa iau pastila de a doua zi pentru a fi sigura? Faptul ca ciclul meu nu este regulat poate creste sansele unei sarcini nedorite?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu poate avea capacitatea/posibilitatea de a analiza si a aprecia daca poate exista sau nu, si daca da, atunci care este valoarea in procente a posibilitatii de a se forma o sarcina in urma unui simplu contact dintre gland si "zona intima" (care poate insemna, vulva, labii, vagin), fara a sti in ce perioada a ciclului menstrual a avut loc respectivul contact. Fiindca intr-un astfel de caz probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte/extrem de mica/neinsemnata, folosirea pastilei de a 2-a zi ar reprezenta mai degraba o IRESPONSABILITATE si in nici un caz o masura DE SIGURANTA. Deoarece pastilele contraceptive au un continut imens de hormoni sintetici, folosirea lor iresponsabila produce o dereglare intensa si pe termen lung atat a activitati hormonale cat si a ciclurilor menstruale din urmatoarele 4-6 luni sau uneori chiar mai multe. Fiindca totul ramane la aprecierea ta, trebuie sa-ti asumi atat vina, cat si posibilele riscuri indiferent pe care ti le vei asuma. Probabil ca in viitor te vei comporta cu mai multa responsabilitate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In momentul in care organele voastre sexuale s-au atins, el avea sperma pe penis? Daca nu avea, nu ai cum sa ramai gravida.

| florincraiova a răspuns:

A intrat capul gata și copilul... Data viitoarea lasă capul afară laughing))

| milenaherta a răspuns:

Mai bine ia pastila