| anonim_4396 a întrebat:

Am candidoza si mi-a dat medicula crema nidoflor. nu stiu cum se aplica. trebuie sa bag inauntru? sau cum?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Printre cele mai indicate ovule intravaginale pentru tratarea candidozei vaginale sunt; Canesten-Gyn in jur de 4-6 ovule introduse seara, combiinat cu Clotrimazol crema 1% pe intreaga suprafata a vulvei, pot fi folosite si ovulelr Cervugid, ori Zifex
De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale sr poate folosi Fenticonazol (Lomexin) ovule intravaginale de 600mg sau de 1000mg, in doza unica seara (la nevoie tratamentul se poate repeta la 3 zile), cu folosirea unguentului Clotrimazol crema1%

| GirlOnline81 a răspuns:

Nidoflor este pentru uz extern, asadar il aplici la nivelul vulvei (intotdeauna dupa igiena locală).
Doar in atât consta tratamentul dat de medicul ginecolog? Ovule și/sau alte medicamente nu ți s au prescris?

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Mi-a dat si ovule si niste capsule. dar eu crema am dat o in interiorul labiilor ca sa zic asa mai sus. Nu trebuie nu? doar pe suprafata zonei intime trebuie?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.