| Valtpu a întrebat:

Am făcut dragoste cu iubitul meu acum 10 zile(protejat), menstruația trebuia sa îmi vină, dar a întârziat; azi am făcut-o iar(protejat), menstruația tot nu a apărut. Când ajung acasă vad o mare pată de sânge, am crezut că mi-a venit, dar după ce am făcut un duș, nu mi-a mai curs nimic. Ce poate fi? Cumva hemoragie?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In multe cazuri se produce fenomenul amintit si anume cel in care primele cantitati de sange menstrual in general sunt foarte slabe si reprezinta un ''semnal de avertizare'' prin care femeile sunt anuntate din timp ca in scurt timp se va declansa adevarata sangerare menstruala. Fiindca toate actele sexuale intretinute au fost mereu protejate, se exclude complet existenta sarcinii iar pornirea cu intarziere a menstruatiei se datoreaza faptului ca in timpul ciclului s-au produs anumite dereglari hormonale. Multa sanatate!