| andreyesexy a întrebat:

Am facut sex acum cateva zile si prietena mea se simte unpic rau. Ar trebui sa ma ingrijorez.
Ps am folosit prezervative nu stiu cat de bune au fost. Sper sa nu fie insarcinata. ziceti-mi ce sa fac

Răspuns Câştigător
| lostsoul4ever a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi spune-i prietenei tale sa faca un test de sarcina dar se poate efectua dupa 9 zile.

7 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Du te la farmacie cumpara un test de sarcina.si sa l faca ok?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit prezervative şi nu s-au rupt ( sper că le-ai verificat după actul sexual ), NU ai de ce să te îngrijorezi.

Oricum, faptul că se simte rău NU are legătură cu o eventuală sarcină, simptomele unei sarcini NU apar aşa de repede ( primul simptom este întârzierea/lipsa menstrei, apoi alte simptome, din luna a 2-a ).
Acum, probabil a mâncat ceva care nu i-a priit sau sunt alte cauze.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

| Oana92 a răspuns:

Si daca era insarcinata e prea devreme pentru simptome. Probabil se simte rau din alta cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru siguranţa ei,să-şi facă un test de sarcină.
Întotdeauna foloseşte prezervative de calitate, nu expirate sau mai ştiu eu cum, nu ştii cât de bune au fost, cum adică, Doamne fereşte!
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| ORDKEO a răspuns:

Chiar daca sa zicem ca a ramas, semnele sarcinii nu se manifesta asa repede.

| denigood a răspuns:

Simte briza.