| anca94 a întrebat:

Am facut sex neprotejat insa prietenul meu nu si-a dat drumu in mine.insa am auzit ca exista un lichid care le vine baietilor inaintea spermei si in urma caruia poti ramane insarcinata, e adevarat? dar daca raman insarcinata mai am acea scurgere alba? mi-s-a spus ca daca ramai insarcinata iti vine ciclu in luna care urmeaza sa iti vina dar nu iti vine urmatoarea luna...adica daca mie trebuie sa imi vina pe 22 luna asta daca sunt insarcinata imi vine luna asta dar luna viitoare nu mai imi vine, e adevarat? va rog ajutati-ma...prietenul meu a zis ca nu am de ce sa imi fac probleme dar imi este foarte frica... multumesc frumos

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de a ramane insarcinata daca nu a avut loc ejacularea este cuprins intre 4 si 30%, depinzand de perioada ciclului menstrual in care te gaseai tu. Daca ramai insarcinata nu se schimba nimic in secretia vaginala. Marea majoritate a femeilor nu mai au menstruatii dupa ce raman insarcinate. Insa cam 20% pot avea sangerari care mimeaza menstruatia in prima luna, sau chiar in primele 2-3 luni. Nu este corecta informatia privind ciclul in prima luna. Asadar, nu vei sti daca esti insarcinata decat dupa minim 21 de zile de la contactul sexual, facand un test de sarcina din urina de dimineata.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca nu vreti sa folositi prezervativ, atunci stati cu ochii pe calendar. Aici e o campanie generala pentru folosirea prezervativelor, si nu zic ca nu ar fi de preferat unei boli sau sarcini. Dar daca prietenul tau stie ce face si tu ai grija la perioadele periculoase totul va fi ok. Si eu vreau sa zic ca am aflat de la altii ca imi curge ceva inainte, dar n-am vazut niciodata decat niste verificari insistente si fara rezultat big grin

| fabiola a răspuns:

Intai trebuie sa cunosti foarte bine raspunsurile la intrebari si apoi sa faci sex! Numai o documentare corecta asupra metodelor de prevenire iti elimina frica si nu depinzi de consolarea prietenului. Si acum sa-ti raspund:1-se poate sa ramai gravida, lichidul preejeculator contine spermatozoizi 2-nu iti mai vine ciclu din prima luna de cand s-a produs ovulatia 3-un test de sarcina iti da raspunsul real. Ca sfat personal: documenteaza-te cat poti inainte de a -ti incepe viata sexuala si ai grija tot timpul de sanatatea ta!

| lplostonyou a răspuns:

Da da,``exista un lichid``, dar nu te supi pe mine, unde ai fost la orele de anatomie, la o cafeluta cu colegele la barul de langa scoala? happy

Janina
| Janina a răspuns:

Mai fetitelor de ce va jucati asa cu viitorul vostru?
cati ani ai? 16?

e adevarat ca poti ramane insarcinata...asa ca mergi fuguta si cumpara un test de sarcina nu e scump si mai scapi si de grija.
Dar de ce nu ati folosit prezervativul? Le gasiti peste tot, exagerat de scumpe nu poti sa spui ca sunt...si sunt spre fericirea noastra o multime de sortimente.
Sper sa iti fie invatatura de mine si sa nu te mai joci cu p. a si abia apoi sa te gandesti

| valThina a răspuns:

Asta mi s`a intamplat si mie...si DA poti ramane insarcinata.si nu o sa iti mai vina p data d 22. DA mai ai acea scurgere alba. du`te si i`ati un test de sarcina. cel mai scump e in jur de 27 d lei iar cel mai ieftin e in jur d 10 lei.eu am folosit si metoda calendarului si pilula de a 2 a zi si tot degeaba.nu mai sta asa. cel mai bine ar fi daca ai discuta cu mama ta sau cu o sora mai mare.sau chiar cu un ginecolog. aveti grija datile viitoare

Răspuns utilizator avertizat
| Crs a răspuns:

Da, exista un lichid care se numeste lichid preejeculator, care poate contine si spermatozoizi cateodata si exista un risc ca sa ramai insarcinata. daca ramai insarcinata ciclul nu iti mai vine. sunt cazuri mai rare cand esti si gravida si iti vine si ciclul in continuare. cel mai bine este sa te protejezi de acum in colo si fa si o vizita medicului ginecolog ca sa iti dea cateva sfaturi.

| Deeiu a răspuns:

Fa un test de sarcina, e cel mai simplu...winking
Si nu are nici intrebari grelelaughing`rolling on the floor

| alexxa18 a răspuns:

Da poti ramane insarcinata foarte usor chiar si in situatia asta.
Fa un test de sarcina!

| latexcap93 a răspuns:

Pot sa imi dau eu drumul big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi linistita ca daca sperma nu a curs e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ramas insarcinata crede-ma tata e ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenul tau te amageste pleaca mai bine la un ginicolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine dar cuplurile casatarite fac sex cu prezervative nu cred daca ejaculeaza in afara nu stiu ce sa raspund eu cu prietenul meu la fel am facut sex neprotejat dar mie tema sper sa fie ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel likid care ziceti curge atunci cind va vazbujditi inainte de sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce rost mai are sa te intrebi daca ai ramas sau nu, oricum din moment ce ai facut asta cu masculul tau, nu prea dai doi bani pe viata ta, si in final, nu meriti darul vietii, faci umbra degeaba pamantului...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prosruta

| xalyn a răspuns:

Se numeste lichid seminal si contine spermatozoizi si da poti sa ramai insarcinata. fa un test de sarcina neaparat