| Mara999 a întrebat:

Am facut sex neprotejat si deja mi-a intarziat menstruatia 5-6 zile, am o menstruatie neregulata, am facut astazi un test de sarcina de dimineata si a iesit negativ si am mai facut unul acum cateva zile.Actul sexual a avut loc in perioada 31-2 iulie-august, iar in luna iulie mi-a venit menstruatie pe data de 10 si acum suntem deja in 15 august si nu mi-a venit, pot fi insarcinata cu toate ca am doua teste negative?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie specificat faptul ca modul in care decurge sangerarea menstruala (menstruatia) NU prezinta absolut nicio importanta sau relevanta in privinta procesului de procreare.
In schimb rolul major si hotarator in privinta posibilitatii de a se putea forma sarcina, o are caracteristica/tipul ciclului menstrual de a se manifesta si desfasura; regulat sau neregulat.
Avand in vedere urmatoarea afirmatie : ''in luna iulie mi-a venit menstruatie pe data de 10 si actul sexual a avut loc in perioada 31 iulie- 2 august'' rezulta ca activitatea sexuala a avut loc in intervalul cuprins intre cea de a 22-a si a 25-a zi a ciclului menstrual (10.07 - 31.07/02.08 = 22/25 zile).
Fiindca NU ai specificat in mod precis la ce te-ai referit cand ai spus : ''am o menstruatie neregulata'' adica daca te-ai referit doar la cele cateva zile de sangerare menstruala, sau la intreaga perioada a ciclului menstrual?
Daca CICLUL MENSTRUAL are caracteristica principala de a fi de tipul NEREGULAT, in acel caz este imposibil sa se poata formula un raspuns obiectiv si bineinteles si corect.
Este foarte bine cunoscut faptul ca in cazul unui ciclu menstrual de tipul neregulat NU se poate stabili data la care se va produce ovulatia si din acest motiv devine imposibil de stabilit data/ziua in care urmeaza sa se termine ciclul menstrual in desfasurare si sa inceapa urmatoarea sangerare menstruala. Din acest motiv pentru a fi obtinut un rezultat viabil, valid si corect printrun test de sarcina, testarea se efectueaza dupa ce au trecut cel putin 21 de zile de la data la care a fost intretinut ultimul sex neprotejat, adica dupa data de 23 August in cazul taa, bineinteles in situatia in care pana in acel moment nu va porni sangerarea menstruala.
Rezultatele testelor efectuate inainte de termenul optim sunt in majoritatea cazurilor (80-90%) FALS NEGATIVE si in consecinta sunt efectuate cu totul FARA ROST/ INUTIL.
Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Testul de sarcina se face la o saptamana dupa ziua cand ar fi trebuit sa inceapa menstruatia, pentru rezultate de incredere.
Daca ai un ciclu neregulat ia in calcul cel mai lung ciclu si mai adauga o zi, doua, trei.

| Duduchi a răspuns:

Nu