| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex nu a ejaculat in mine dupa 10 minute am facut-o iar doar s-a sters putin de servetel iar cand sa reluam iar s-a sters de lichidul transparent putin ..eram in perioada fertila chiar ziua ovulatiei... dar nu a lasar..trebuia ieri sa imi vina ciclul dar nu mi-a venit... oare? as vrea sa imi raspunda cei ce au trecut prin asta sau cunosc cazuri asemanatoare mi-a intarziat 2 zile am facut un test si a iesit negativ am avut chiar o pata mica mica maro deschis si foarte foarte putin m.au durut ovarele oare sa fi ramas?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect il vei obtine doar in urma efectuarii testului de sarcina, insa cel care va fi efectuat peste 5 zile. Rezultatul testului efectuat nu poate fi considerat ca ar fi 100% valabil/valid si sigur fiindca a fost efectuat mult prea devreme. Multa sanatate!

| Danamariana a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi-a intarziat ciclul 2 zile...l-am facut dupa 3 samtamani testul de la acel incident

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Danamariana):

Pentru a obtine un rezultat 100% valabil in mod obligatoriu trebuie sa treaca 21 de zile de la data producerii ovulului, care se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Reiese ca cele 21 de zile se implinesc in a 7-a zi de intarziere a menstruatiei si din acest motiv se considera ca rezultatul testului este sigur doar in cazul in care este facut dupa minim7 zile de intarziere. O intarziere de cateva zile, 2-3 se poate datora unei dereglari hormonale de moment, insa aceasta intarziere uneori poate fi mult mai mare, atunci cand se datoreaza dereglarilor hormonale constante care se produc in cazul ciclurilor NEREGULATE. In cazul tau totul depinde de NOROC de HAZARD, deoarece exista posibilitatea ca spermatozoizii sa fi ajuns in vagin prea tarziu, dupa trecerea celor 16-24 de ore de VIABILITATE a ovulului, situatie in care devine imposibila formarea sarcinii. Mult noroc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul care l-ai facut este incorect si nu arata realitatea, pentru ca a fost facut mult prea devreme.
Un test corect de sarcina se face dupa 7-10 zile de la intarziere.

In orice caz, avand 2 partide de sex consecutiv in ziua ovulatiei, ai sanse 99% sa fii insarcinata, chiar daca nu a ejaculat in tine, pentru ca, pe "teava baiatului" ramane intotdeauna sperma neeliminata de la partida anterioara de sex, care se scurge in vaginul fetei, in primele secunde cand penisul este reintrodus.

Deci, testul de sarcina il poti face abia dupa 6 zile de azi (cel mai devreme posibil este in 2 aprilie), ca el sa arate corect daca esti ori nu insarcinata.
Eu iti spun FELICITARI de pe acum, pentu ca sunt convinsa de reusita!

| Danamariana a răspuns (pentru Violleta2022):

Am intrebat un ginecolog si a zis ca e perfect facut...se face intre 10 14 zile de la conceptie si am intrebat de la oameni care au facut asta scrie in intrebare...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Danamariana):

Nu stiu ce medic ai intrebat tu, dar medicul ginecolog de pe acest site este corbulalbrosu (vezi al 3-lea raspuns de la el) si ti-a spus ca testul se face la 21 de zile de la ovulatie, care concide cu ziua a 7-a de intarziere a menstruatiei, adica exact ce ti-am scris si eu mai sus!
Fa un test dupa ziua a 7-a de intarziere!

Niciodata, nu se poate face un test de sarcian la 10 zile de la conceptie/sex. Este clar ca nu ai inteles bine, ori cine ti-a spus habar nu avea.

| Danamariana a răspuns (pentru Violleta2022):

Dr. Ruxandra Dumitrescu, medic primar obstetrică-ginecologie