| User12666775 a întrebat:

Am făcut sex protejat pe 27 Aprilie, apoi pe 3 mai mi-a apărut o scurgere vaginală rosiatica, mai apoi au început niște stări de greață, sâni dureroși, dureri de spate și burta, iar pe 11 am făcut test de sarcina, a ieșit negativ, este posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul a fost protejat si prezervativul folosit a ramas intreg, intact si fixat pe penis la terminarea actului sexual, in acel caz este cu totul imposibil sa fi putut sa se formeze sarcina chiar si daca sexul a fost intretinut in una din zilele perioadei fertile. Se poate aprecia si afirma ca in situatia precizata NU poti sa fii in acest moment insarcinata.
Rezultatul testului de sarcina efectuat este incorect deci este si irelevant fiindca a fost facut dupa trecerea a numai 14 zile de la data la care a fost intretinut sexul amintit.
Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de la sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa sexului/ovulatie rezultatul obtinut este 100% corectdata
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca testul a iesit negativ nu poti ramîne insarcinata logic, cel mai bun raspuns o sa ti l dea medicul ginecolog daca vei merge la el.

| Violleta2022 a răspuns:

Testul facut este inutil si eronat, fiind facut mult prea devreme pentru a se putea detecta o sarcina.
Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Szekszinator a răspuns:

E totul in regula, ca aprilie are dar 30 zile