| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un avort acum 3 ani adica in 2008. am avut doar 6saptamani, am facut avort prin aspiratie (nu chiuretaj). acum chestia care ma sperie, oare mai pot sa fac copii sau nu? cum pot afla asta? menstruatia imi vine aproape regulat, deci sunt o persoana normala, dupa avort nu am avut nici un fel de complicatii, am urmat tratamentul si am trecut cu bine, va rog sa nu ma judecati, stiu ca e cel mai mare pacat avortul si a fost numai vina mea si sarcina(nu asta conteaza acum, greselile mi le platesc eu)! doar dati-mi o parere, am auzit ca daca sarcina e pana in 6-8 saptamani nu e foarte riscant, doar daca e mai avansata. va rog spuneti-mi daca e vreo modalitate sa aflu lucrul acesta, si daca ma duc la medic il intreb pur si simplu sau imi va face ceva teste? am tot citit pe net nu gasesc nimic, mentionez ca a fost primul avort (si cu siguranta ultimul). dai funda

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Poti afla daca poti avea copii sau nu,cerand medicului sa-ti faca un set de teste si analize pentru sterilitate sau infertilitate,ca sa stii in ce stare se afla organismul tau.
Iti inteleg nelinistea,coincidentele te fac sa te gandesti la ce e mai rau,dar pana nu incerci cu adevarat sa ramai din nou insarcinata, nu poti stii, vina(daca exista) poate fi si a lui...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai de unde sti daca poti face sau nu copii, vei afla cand vei incerca. E adevarat ca sarcinile mici au risc mai mic, dar riscul este mare daca este prima sarcina si cu atat mai mare cu cat varsta femeii este mai mica (risc foarte mare daca femeia are sub 20 de ani in momentul avortului).
Din pacate, nu exista nici o investigatie care sa iti spuna daca vei ramane insarcinata usor sau greu sau deloc. Medicul iti va spune simplu: incearca sa obtii o sarcina si vei afla.

| amyamy a răspuns:

Va multumesc pentru raspuns, 19 ani am avut atunci, cea mai mare greseala din viata mea, dar asta e nu mai am ce face acum. nu pot incerca acum o sarcina pentru ca nu sunt casatorita si am iubit de 7 luni si as vrea sa ma pot stabili inainte de un bebelus. da am auzit ca altele N avorturi au avut,insa parca m-a cuprins frica,chiar imi doresc un bebe pe viitor si de aceea am intrebat. si cand a culc cu iubitul meu, noi nu ne protejam adica nu folosesim prezervativ sau pilule,nici nu se termina in mine,si ma gandeam,oare de atetea luni, de fiecare data sa o facem atat de bine atat de fix incat sa nu raman insarcinata(intelegeti ce vreau sa spun ), si odata s-a scapat in mine dar nu tot, putin si am fugit repede sa ma spal cu apa(cu toate ca am inteles ca nu prea are mult efect apa) si iar nu s-a intamplat nimic... sa fie noroc oare? de aceea sunt asa confuza

| cutremur a răspuns:

Sunt altele care s-au chirotat de...N...ori si tot au putut face copii.parerea mea e sa te consulti cu un medic, noi doar ne dam cu parereakiss