| denisamaria2002 a întrebat:

Am făcut un test de sarcina după 5 zile de la contactul sexual.Imi arată doar o liniuța.E ok dacă l-am făcut după 5 zile sau e prea devreme?

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic, dupa vreo 2 saptamani stii sigur, dar poat aparea semne pe teste si dupa vreo saptamana. Eu zic sa mai stai 2-3 zile si sa incerci dupa zilnic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un test de pe fata pamantului, nu poate detecta o sarcina, numai dupa 5 zile de la sex.
Un test corect se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

ABSOLUT INTOTDEAUNA, rezultatul testului de sarcina pe baza urinei, care este efectuat dupa trecerea a numai 5 (cinci) zile de la data la care a fost intretinut actul sexual, are in proportie de 100% rezultatul NEGATIV, insa este 100% FALS NEGATIV fiindca acest rezultat NEGATIV se obtine si in cazul in care EXISTA o sarcina formata dar care inca NU a avut timpul necesar pentru a se IMPLANTA in masa endometrului prin procesul de NIDATIE, fiindca acest proces are loc de regula dupa trecerea a 8-11 zile de la data ovulatiei si a fecundarii ovulului.
Pentru ca placenta sarcinii sa reuseasca sa produca cantitatea minim necesara dar suficienta de hormon de sarcina hCG care sa poata fi detectat de testerul de sarcina trebuie sa treaca minim 21 de zile pentru ca rezultatul obtinut sa fie GARANTAT si VALID si VIABIL dar mai ales CORECT. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E mult prea devreme, l-ai făcut degeaba.
Un test de sarcină trebuie făcut după 21 de zile de la ultimul contact sexual.