| nora a întrebat:

Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, insa imi simt sanii umflati si intariti si parca simt ceva si la burta. As putea fi insarcinata si testul sa fie fals? Sunt 2 saptamani de cand mi-a intarziat menstruatia.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate esti la pubertate,

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai facut testul? ce tip de ciclu ai?

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina efectuat acasa pe baza urinei, poate fi considerat VALABIL, VALID si CORECT in proportie de peste 98-99% numai/doar in cazul in care au trecut cel putin 21 de zile fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in urma caruia ar fi putut ajunge sperma in vagin, sau fata de data la care a avut loc ovulatia atunci cand este cunoscut acel moment.
Se considera ca atunci cand testul este efectuat la 2 saptamani de ''intarziere'' a menstruatiei, rezultatul NEGATIV obtinut, este in proportie de peste 99% VALID, VALABIL si CORECT. Multa sanatate!

| Stropdeploaie a răspuns:

Mergi la ginecolog!

| Justme79 a răspuns:

Buna de simțit nu ai ce anume să simți pentru că în cazul în care chiar ai rămas însărcinată bebe ar fi prea mic.2 săptămâni este puțin cam mult curios că testul ți-a ieșit negativ posibil să fie o răceală atunci încearcă și mai ia un test și vezi rezultatatul!

| IrimisIanosAdorjan a răspuns:

Este posibil sa fi insarcinata, testele pot avea intotdeauna mici greseli.