| noink a întrebat:

Am fost la ginecolog pentru a incepe sa iau anticonceptionale. Luandu-le din prima zi a ciclului, mi s-a comunicat ca sunt protejata de atunci, dar e recomandabil sa astept 7 zile. In fine, au trecut 10 si inca nu am avut contact sexual, insa farmacista mi-a spus ca ar trebui sa astept o luna intreaga, si am mai auzit asta si in alte locuri. Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare producator de pastile AC detine si prezinta obligatoriu un prospect de conformitate si modul de folosire al produsului respectiv care insoteste fiecare cutie de medicamente. Insasi firma producatoare de pastile AC, specifica pe intelesul oricui in termeni foarte precisi/exacti in prospectul de folosire care insoteste produsului toate informatiile cum ar fi cele precizate in cazul anticonceptionalului : Yasmin 0, 03 mg/3 mg, comprimate filmate produs de Companie: BAYER PHARMA AG.
La sectiunea de informatii:
Când puteţi începe să luaţi prima pastila de pe primul blister daca nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună?
>
,, Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă IN PRIMA ZI A CICLULUI (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual SUNTETI IMEDIAT PROTEJATA IMPOTRIVA UNEI SARCINI. Puteţi începe, de asemenea, şi IN ZILELE 2-5, INSA, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) PENTRU PRIMELE 7 ZILE de administrare.''
Am folosit intentionat majusculele in fragmentul de text prezentat, pentru a scoate in evidenta precizarea certa si ferma a producatorului care isi asuma si insuseste informatia respectiva privind momentul exact in care se instaleaza in organismul femeii PROTECTIA CONTRACEPTIVA TOTALA.
Daca tu ai impresia sau chiar consideri ca niste agarici ageamii dobitoci si imbecili stiu mai bine sau au informatii mai precise decat cele precizate clar si fara echivoc de catre cei care produc si comercializeaza medicamentul, afla ca gresesti fiindca efectele precizate sunt insusite si garantate prin cele precizate in prospectul insotitor. Cei care afirma altceva trebuie sa prezinte argumentele necesare in acea privinta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti protejata dupa maxim 7 zile de administrare, daca le iei din prima zi a menstruatiei

| alina2k18 a răspuns:

Poti sa o faciwinking esti protejata dupa cele 7 zile.