| salinutza1993 a întrebat:

Am inceput acum 2 luni cu Diane35, la a 2-a luna am intarziat 5 zile sa le iau, apoi pe la jumatatea lor nu le-am mai luat deloc. dupa ce le-am intrerupt, cam la 3 zile mi-a venit menstruatia. Din ce cauza? Si este posibil sa fi ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diane35 sunt un contraceptiv foarte dificil ed administrat fiindca contine doze mari de hormoni. Se administreaza doar ca tratament, administrarea se face cu strictete maxima, iar consultatiile ginecologice sunt frecvente. daca incalci regulile poti muri (de curand au fost cateva cazuri) sau poti suferi dereglari hormonale de severitate variabila, mergand de la hemoragii usoare, la hemoragii fatale, de la dereglari minore la menopauza precoce sau cancer de endometru. Tu le-ai luat extrem de aiurea si probabil ai sa tragi toata viata dupa aceste experimente. Nu cred ca esti insarcinata si probabil ar fi cazul sa nu ramai insarcinata in urmatorii ani. Du-te urgent la cel mai bun ginecolog la care poti ajunge. Sitiatia ta poate fi atat de grava incat sa-ti pierzi viata din cauza acestei nebunii de moment. Si consulta si un psiholog, ceea ce ai facut tu poate fi incadrat cu usurinta la tentativa de suicid.

| tenutza a răspuns:

Produc dereglari hormonale. cred ca ai putea ramane, dar e mult prea improbabil.

| Azre a răspuns:

Du-te la medic, ai făcut un drac. Nu trebuia să uiți și nici să le întrerupi aiurea, acum felicitări ai dereglat ciclul și dumnezeu știe ce alte modificări ale organismului ai mai făcut.
Unde nu-i cap vaide picioare, asta ești tu!

| lolylolypops a răspuns:

NU esti mai gravida, stai linistita! Gravida nu esti dar...nici sanatoasa complet nu esti!