| anonim_4396 a întrebat:

Am început azi alt blister la anticonceptionale, dar am luat prima pastila cu 55 min mai târziu, după perioada de 7 zile, sunt protejata din prima zi sau după 7 zile? In timpul pauzei am luat antibiotic 5 zile și vreau niște păreri despre întârzierea cu pastila cu 55 min mai târziu

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cat timp, diferenta de ora nu depaseste +/- 1 ora, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
Protectia este garantata chiar si in cele 7 zile de pauza si in mod evident si in continuare, atunci cand incepi un blister nou.

Problema poate fi tratamentul cu antibiotic, care poate diminua efectele pastilelor AC (in special antibioticele beta-lactamice) si numai din acest motiv, ar fi bine sa folosesti protectie suplimentara in primele 10 zile.