| anonim_4396 a întrebat:

Am început sa am o problema din care nu mai scap,am continuu probleme și nereușite și m-am demoralizat atât de tare încât plâng zilnic.Îmi e frica de problemele de sănătate sa nu pățesc ceva și mai ales sa nu rămân singur,simt nevoia în permanenta de cineva lângă mine și ma bucur ca și un copil mic atunci când prietenul meu vine la mine. Avem probleme financiare ceia ce nu ii permite sa vina acasă de tot dar eu simt ca nu mai pot, nu mai am nici o speranța de mai bine dacă nu am pe cineva lângă mine care sa ma susțină și incurajeze.I-as spune și lui sa vina mai repede sau sa vina de tot dar nu vreau sa îl amărăsc și mai tare pentru ca deja ii e lui foarte greu cu munca, cu strânsul banilor.
Cum sa fac sa îmi revin?
Cum pot sa ii spun ca am mai multa nevoie de el fără sa îl presez sau supăr?

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Aceasta este o problemă a societății actuale, iubire la distanță. Credința că dacă pleacă la naibii în praznic și câștigă mai mult decât acasă îl face fericit!
Din păcate, inclusiv la un post TV, duminică seară a fost un documentar despre o problemă asemănătoare!
S-a uitat că iubirea, fericirea nu se clădește doar pe bani. Iată ați avut problema cu casa, apoi datorită stresului, supărările v-ați îmbolnăvit încât pe moment nu puteți munci. Soțul a crezut că l-a prins pe Dumnezeu de picior, dar a luat o mare țeapă!
Singurul lucru care v-ar ajuta ar fi ca soțul să nu mai plece nicăieri. Să lucreze, chiar pe bani puțini acasă. Iar, dumneavoastră cu actele medicale care dovedesc că nu puteți munci mergeți la asistență socială și cereți ajutor social.
De asemenea, ieșiți din casă. Vedeți lumea, soarele!

| Violleta2022 a răspuns:

Un serviciu te-ar pune pe picioare, ca ti-ar tine mintea si corpul ocupate si nu te-ai mai gandii atat la nenorociri, care iti creeaza depresie.

| Ellya15 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am muncit dar am avut un accident si pana o sa ma fac bine mai dureaza...

| Sara1248 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la probleme, chiar daca pare greu. Fii mai optimista, gandeste-te la viitor, la viitorul pe care il astepti, nu mai pune raul in fata. Ar trebui sa iesi cu prietenele tale, sa mai povestesti cu ele ca sa iti iesi din starea pe care o ai. Oarecum te inteleg, si eu am trecut prin cateva esecuri, si eu am iubitul la distanta si ma bucur de fiecare secunda petrecuta cu el, la fel cu tine. Incerc sa ma gandesc ca totul va fi bine in final, eu muncesc pentru visul meu, iar el ma sustine. Iubirea si sanatatea sunt tot ce conteaza, lasa problemele sa treaca si cauta solutii. Focuseaza-te pe ceea ce merita cu adevarat. happy

| Ellya15 a răspuns (pentru Sara1248):

Incerc sa fac asta si sa imi pastrez cumpatul dar mereu dam din probleme in probleme si parca nu se mai termina necazurile.
Pierdem bani mereu, ni se incurca planurile, daca e cat de cat ok avem probleme de sanatate toate vin ca si tavalugu si nu mai inteleg ce se intampla.Am avut probleme cu casa dupa cand sa remediat am inceput sa am eu probleme de sanatate si inca nu m-am vindecat, din cauza asta nu m-am mai putut angaja, el a pierdut un contract ca a fost fraierit si automat cu el niste bani si stam pur si simplu in plop si plopul in aer.Cred ca daca ar fi langa mine cat de cat ne-am mai incuraja, as mai putea sa sper dar si azi am plans cu gandul ca nu ma simt bine si sunt tot singura, el e nervos si stresat cu problemele noastre si imi e si frica sa il sun sa ii spun ce am eu pentru ca nu vreau sa il mai ingreunez, poate problemele mele sunt mai minore decat ale lui.

| Sara1248 a răspuns (pentru Ellya15):

Te inteleg, dar daca plangi zilnic nu o sa se rezolve problemele si in acelasi timp iti faci si rau. Poate asta e un test. Sunt sigura ca toate vor trece cu bine dupa un timp, doar ca trebuie sa aveti incredere in voi si sa aveti multa putere sa treceti peste. Indiferent de ce apare, luptati, nu va demoralizati, pentru ca nu duce nicaieri. happy

| Pesmet1010 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica! Ai grija la alimente...pe strada intr-un cuvant Precautie si o sa foe totul ok