| anonimul a întrebat:

Am intalnit o fata care mi-a fost ca o sora.o iubest si am iubit-o, am fost best friends si apoi am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna.nici acum n-am inteles ce vrea.ea spuna ca nu vrea sa fim impreuna, dar se da mereu la mine, ma cuprinde etc.(asta e cand are faze bune). cand are faze rele face numai prostii care ma ranesc si eu ma supar si ne certam etc.deci dupa ceam intrebato daca vrea sa fim impreuna a facut o prostie am jignit-o mi-am cerut si eu scuze si ea.dar a zis ca nu mai vrea sa fim impreuna din cauza asta.si de atunci tot asa o tinem.ea face ceva care eu numi pot explica DE CE o facut asta,eu ma supar,ne certam,ea e foarte "dragalasa si fragila" apoi, intr-un final ne impacam, cateva zile e foarte foarte fericita apoi o luam de la capat.MENTIONEZ CA PANA SA O INTREB daca vrea sa fim impreuna NAM AVUT NICIUN FEL DE PROBLEMA de genul asta.deci voi ce ziceti? sa va zic ultima situatie:
ea vine sa vada daca mai sunt suparat.dar vine cu un motiv stupid.imi spune ca se zvoneste ca eu sunt impreuna cu o alta fata.o fata care eu stiu ca ma place mult dar din pacate nu e reciproc.eu ii spun ca nu sunt, ma gandesc cine ar fi putut sa afle ca ea ma place dar eu nu si sa inventeza asta.asa..ma rog.imi dau seama ca era doar un pretext ca sa vorbeasca cu mine pentru ca nimeni nu m-a intrebat daca sunt cu fata respectiva.asa...eu ii spun ca mia cam trecut suparerea pe ea.ea e fericita, se va la mine si peste cateva zile eu ii spun:"mai stai putin sa vb.5 minute ca e important".era frig afara si eu nu aveam sa-i spun ceva special, vroiam doar sa mai vorbim si sa vad daca face macar atata lucru pentru mine(adica sa inghete putin de frig) ramane dar ma grabeste. spune ca o chemat-o parintii in casa.pleaca fara sa vorbim.a doua spune le la scoala(pe la prietenii nostri comuni)(nu suntem in aceeasi scoala, ma refeream la prietenei de cartier). deci le spune ca eu vroiam sa o intreb daca vreau sa fim impreuna.si e foarte happy pe chestia asta.eu neg zvonu asta si nu vb cu ea in timpu asta.ea le spune unor prieteni sami transimita mie, sa o scot de la ignore.eu fiind suparat pentru ca nu a ramas atuncea sa vorbim si pentru ca a vorbit de noi 2 ca la usa cortului in clasa(noi am avut o discutie pe tema asta.i-am spus ca daca mai spune chestii de noi 2 nu mai avem ce vorbi, adica asta am lasat de inteles). deci eu fiind suparat am intrat pe in id vechi sa vb, adica s-o iau la cearta si am cam iertato pana la final.insa la final disctutiei o prietena comuna imi trimite MIE conversatia pe o am cu fata asta.adik ma "tradat"iar.eu foarte foarte furios am jignit-o rau si n-am mai vorbit cu ea.deci dc se da la mine si imi spune ca nu vrea sa fim impreuna? si dc e mereu fericita cand aude vesti din astea(ca vreau sa ne impacam, ca vreau sa fiu cu ea etc.)?
PS:s-ar putea sa credeti ca am exagerat ca nu trebuia sa fiu suparat ca sunt ipocrit etc dar credeti-ma de cuvnat! am facut totul ca sa fim impreuna si o iubest si am avut motive sa ma supar(poate nu le-am scris dar asta e pentru ca am incercat sa fiu cat mai scurt si sa spun cat mai mult)

7 răspunsuri:
| blueheart a răspuns:

Hei! Lasati certurile,sunt copilaresti. Daca tie iti place de ea si ei de tine terminati cu joaca si aveti o relatie normala. Discuta cu ea cum faceai inainte cand erati best friends si rezolvati-va problemele singuri, fara prieteni, fara colegi. O iei de mana, o duci undeva unde sa fiti singuri si discutati despre ce va doriti de la relatia voastra. Cu cat va certati mai mult cu atat o sa va indepartati unul de celalalt. Ceea ce faceti voi se cheama joaca, dar va face sa pierdeti ce aveti. Nu veti ramane nici macar prieteni.
Succes!
Sarbatori fericite! happy

| anonimul explică (pentru blueheart):

Nu este atat de usor atunci cand ea ma raneste prin chestiile care la face.adik le spune prietenelor ei lucrurile care sunt intre mine si ea.si asta n-ar fi o problema daca alea ar sti sasi tina gura! da alea vin repede la mine si ma intreaba si ma barfesc si etc.si p mine personal ma deranjeaza asta, nu stiu daca si pe altii dar pe mine da.si ea nu parca nu vrea sa inteleaga asta.si inca ceva.deci cand am am intrebat-o ultima data daca vrea sa fim impreuna i-am spus :"asta e ultima oara? nu vrei asta e. eu nu te mai intreb" si ea ma refuzat.deci nu stiu.eu as vrea sa-mi spui daca poti ce vrea de fapt sa fac, ce gandeste etc.

| blueheart a răspuns (pentru anonimul):

Si nu este mai simplu sa discuti cu ea? Sa-i spui ce te deranjeaza? Certandu-va mereu va indepartati. Nu stiu o cale mai buna decat comunicarea. Spune-i ce te deranjeaza la ea, intreab-o ce te deranjeaza la ea.

| anonimul explică (pentru blueheart):

Pai asta e.nuntelegi? vorbeam cu ea si ii spuneam ce ma derenjeaza si anume ca ea le spune prietenelor ei ce voribm si alea nusi tin gura si in timpu asta ea asta facea..si te-am intrebat plz.ce crezi ca vrea de fapt? vrea sau nu sa fim impreuna? e prea timida? nu vrea? etc

| blueheart a răspuns (pentru anonimul):

Cred ca e prea copilaroasa si nu intelege ce vrei de la ea. Daca ai destula rabdare si crezi ca merita sa fii cu ea mai incearca sa vorbesti. Sune-i ca daca nu vrea sa fiti doar voi doi si discutiile voastre nu vezi un viitor in relatia voastra. Alt sfat nu stiu sa-ti dau, imi pare rau. sad

Răspuns utilizator avertizat
| AureStar98 a răspuns:

Poate sunteti asa buni prieteni ca ii e frica sa nu mai fiti prieteni dupa va despartiti...