| anonim_4396 a întrebat:

Am intalnit un baiat si imediat, de la bun inceput, el a parut ca se indragosteste foarte intens de mine. Apoi, dupa vreo luna mi-a zis ca simte ca nu e pregatit sa se dedice unei relatii serioase. A si plans de fata cu mine. El mi-a povestit multe lucruri despre el, e un om foarte deschis si sincer. Uneori chiar extrem de sincer, adica imi spune totul, inclusiv lucruri foarte rele despre el si despre trecutul lui. Printre altele mi-a zis si asta, ca niciodata nu a avut o relatie serioasa si ca nu a simtit ca iubeste cu adevarat. El zice ca ii place foarte mult de mine, dar ca vrea sa ramanem momentan cumva intr-o relatie fara prea multe obligatii (cum au oamenii intr-o relatie). Pt ca el nu simte iubirea. Nu locuim in acelasi oras, insa ma suna in fiecare seara si vorbim 1-2 ore la telefon. Nu este seara in care dupa munca sa nu ma sune desi are un program destul de incarcat. La inceput eram un pic agitata si m-a speriat cand am vazut ca da inapoi, mai ales dupa prima perioada cand parea foarte implicat si hotarat. Dar acum ma simt destul de relaxata in legatura cu asta si incerc sa nu imi fac filme despre cum as vrea eu sa fie pe viitor. Doar ca nu stiu ce e de facut. E bine sa continui sa vorbesc cu el si sa vedem ce se intampla? Sau ar fi mai bine sa inchei orice discutie? Exista vreo posibilitate ca el sa isi doreasca la un moment dat sa avem o relatie mai serioasa? Sau sansele sunt zero? Eu sunt dispusa sa astept pana isi pune el ordine in ganduri, asta daca va continua sa ma sune si sa fie interesat de mine. Dar in acelasi timp, eu sper in adancul sufletului ca o sa reusim sa dezvoltam si o relatie intr-un final. Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac si sa inteleg din toata situatia asta?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Aici totul depinde de cat de mult timp esti tu dispusa sa sacrifici pentru aceasta posibila relatie. Asteptarea poate dura o luna, doua sau poate un an, doi... ceea ce nu putem stii exact sunt asteptarile pe care el le are de la un viitor, un viitor in doi. Probabil trece printr-o perioada mai grea si nu vrea sa implice pe nimeni in asta, poate vrea sa se stabilzeze emotional si are nevoie de timp, poate pur si simplu ii este teama de ideea ca n-ar putea sa te iubeasca pe cat meriti, poate nu se simte destul de stapan pe situatie si nu vrea sa te raneasca in vreun fel. Ar fi un pic contradictoriu sa tragi concluzia ca sansele unei relatii intre voi sunt zero din moment ce el isi face timp pentru a schimba cu tine trei vorbe indiferent de cat de ocupat e, tind sa inteleg ca ii pasa de tine, dar nici nu vrea sa te faca sa intelegi ca e dispus sa fie 100% cu tine si pentru tine, bine asta cel putin pentru moment. Din punctul meu de vedere ar trebui sa mai astepti putin sa vezi in ce parte se indreapta totul si abia apoi sa iei o decizie, e frustrant ca nici nu te vrea si nici nu te lasa, e poate cam nehotarat, dar daca tu crezi ca merita sa il astepti si simti ceva pentru el si nici lui nu-i esti indiferenta, da-i o sansa si mai asteapta un pic. Eu zic sa-i dai timp undeva la vreo luna, doua cel mult...pentru ca ce-i mult strica si n-are sens, teoretic ar trebui sa aiba suficient timp sa inteleaga cat de importanta sau neimportanta esti in viata lui si va face ceva in sensul in care alege. Succes in toate iti doresc!